İşletmelerin haksız rekabet oluşturan eylemleri: Yargıtay'ın 2012-2018 yılları arasındaki kararları üzerinden bir analiz
Unfair competitive actions of businesses: Between 2012-2018 an analysis on the judgements of the supreme court
- Tez No: 587972
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA YASAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, İşletme, Law, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: İşletme Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu yüksek lisans tezi, Türk Ticaret Kanunu'nun yürürlüğe girdiği 1 Temmuz 2012 yılından sonra haksız rekabete ilişkin yapılan değişiklikleri ve Yargıtay tarafından incelenen ve karara bağlanan dava dosyalarına ilişkin bir araştırmayı kapsamaktadır. Haksız rekabete ilişkin hükümlerin incelenmesini, haksız rekabetin tanımını, unsurlarını ve mukayeseli hukuktaki yerini; haksız rekabet hallerinin düzenlendiği kanun maddesini ve Türk hukuk sistemi içerisindeki önemini vurgulamak üzere çeşitli açılardan inceleme konusu yapılmıştır. Bu sayede haksız rekabet eylemi neticesinde oluşan hukuki ve cezai sorumluluk noktalarına da değinilmiştir. TTK ve TBK eski ve yeni hallerindeki değişiklikleri, haksız rekabet eylemleri ile ilgili uygulamada beraber kullanılan özel nitelikteki düzenlemeler de ayrıca incelenmiştir. Çalışmamız iki bölümden meydana gelmiştir. İlk bölümde, haksız rekabet ile alakalı literatür taraması yapılmış; haksız rekabetin tanımı, unsurları ve ulusal ve uluslararası düzenlemelerde geçen karşılaştırmalı haksız rekabet eylemlerine ve haksız rekabet neticesinde hukuki ve cezai sorumluluğa değinilmiştir. İkinci kısımda Yargıtay dava dosyalarının içerik analizi ile incelenmesi ve uygulama boyutu ele alınmıştır. Yargıtay'ın incelediği dava dosyalarında haksız rekabete ilişkin durumlarda ne şekilde bir hüküm tesis ettiğini, kararlarda ağırlıklı olarak hangi noktalara vurgu yapıldığına ve Yargıtay'a intikal eden dava dosyaları üzerinden bir analiz yapılmış, çıkarımlar oluşturulmuştur. İncelenen dosyalarda Yargıtay'ın karar verirken; yönlendirici niteliği itibariyle piyasaları korunmayı öncelikli saydığı görülmüştür. Bir başka deyişle hangi sektörlerde yoğun olarak haksız rekabet yaşanmışsa sektörün durumunu göz önüne alarak hüküm tesis etmiştir. Ayrıca tarafların istemleri ile ilgili hususları, Yargıtay ve 1.derece mahkemelerin haksız rekabet hallerine ilişkin yapacakları araştırmaların da önemli olduğuna vurgu yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This master's thesis covers the changes to unfair competition after the ıst July 2012 when the Turkish Commercial Code came into force and a study on the case files examined and decided by the Court of Cassation. The examination of the provisions regarding unfair competition; its place in comparative law and its importance in the Turkish legal system have been examined in various aspects. Legal and penal responsibility points arising as a result of unfair competition action and the definition of the unfair competition; the elements of the law and the unfair competition are discussed. The regulations of the Turkish Commercial Code and the Turkish Commercial Code (TCC) and turkish debt (TDL) law, as well as the amendments to the new and new provisions have been examined separately. Our study consisted of two parts. In the first part, a literature review related to unfair competition was made: The definition of the unfair competition, its elements and the comparative unfair competition activities in national and international regulations and the legal and criminal responsibility as a result of unfair competition are mentioned. In the second part, examining the case files of the Supreme Court of Appeals and the application dimension are discussed. In the case files examined by the Court of Cassation, an analysis was made on the cases in which unfair competition was established, what points were emphasized in the decisions, and the cases filed to the Court of Cassation. When deciding on the Supreme Court in the files examined; It was noted seen that the protection of markets as a priority is considered a priority. In other words, it has established a provision by considering the situation of the sector if unfair competition is experienced intensively in the sectors. The Supreme Court of Appeals also emphasized the importance of the investigations concerning the parties' requests and the unfair competition.