Konya Halkevi Dergisi'nde yer alan halk bilimine dair yazıların incelenmesi
Investigation of publications on folk science in Konya Halkevi Magazine
  1. Tez No: 587973
  2. Yazar: BİLGE KILIÇARSLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERDİNÇ DEMİRAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 251
Özet
Halkevleri, Cumhuriyetin ilk yıllarında halk eğitimini üst seviyeye çıkarmak ve inkılapları benimsetmek için açılmıştır. İlk olarak 1932 yılında on dört ilde açılan halkevleri, zamanla tüm Türkiye'ye yayılmıştır. Sadece il merkezlerinde değil, ilçe ve köylerde de halkodaları adı altında faaliyet göstermişlerdir. Konya Halkevi de belirtilen on dört il arasındadır. Açıldığı günden itibaren Konya'nın kültürel atmosferine oldukça önemli katkılar yapmıştır. Halkevi bünyesinde yapılan faaliyetler, halk tarafından ilgi görmüş, onların da bu faaliyetlere aktif olarak katıldığı görülmüştür. Konya Halkevi'nin her halkevinde olduğu gibi dokuz şubesi ile yaptığı çalışmalar arasında belki de en önemlisi denilebilecek dergi faaliyeti, bu tezin temel çalışma konusunu oluşturmaktadır. Konya adlı bu dergide, halk bilimine dair yazıların, şiirlerin, makalelerin yer alması, dergiyi halk bilimi açısından kıymetli bir hale getirmektedir. Çıktığı süre boyunca bu dergide Konya halk kültürünün numunelerine rastlanmaktadır. Bu çalışmada Konya Halkevi ve Konya Dergisi'nde yer alan halk bilimine dair yazılar değerlendirmeye tabi tutulmuş ve bir fihrist oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
“Halkevleri”were opened in the first years of the Republic of Turkey in order to raise public education and to adopt reforms. After the first“Halkevleri”were opened in 1932 in 14 provinces by the time these establishments were spread throughout Turkey. They weren't active only in provincial centers but also in districts and villages under the name of“Halkodaları”.“The Konya Halkevi”is among these fourteen provinces which were mentioned. Since the day it was opened, it made significant contributions to the cultural atmosphere of Konya. The activities carried out within the“Halkevi”have attracted attention by the public and they permanently involved in these activities. The journal activities which may be called as the most important among the works of“Konya Halkevi”with its nine branches as in every“Halkevi”, constitutes the main subject of the thesis referred at the previous paragraph. In this magazine called Konya, the inclusion of writings, poems and articles about folk science makes the magazine valuable in terms of folklore. During this period, there are examples of Konya folk culture in this magazine. In this study, articles on folk science in“Konya Halkevi”and Konya Magazine were evaluated firs of all and then a systematic index was formed for successive academically workings.