Zerger Mahir Baranseli ve çalışma hayatı 1945-1974
Zerger Mahir Baranseli and his working life 1945-1974
  1. Tez No: 781533
  2. Yazar: SEDA SELİN KORKMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEBAHAT ORAN ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyografi, Tarih, Biography, History
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Öğretmen, gazeteci, şair, yazar Zerger Mahir Baranseli 1945 yılında Kars'ın Göle ilçesinin Buğatepe köyünde doğmuştur. İlkokulu Kars'ta okumuş daha sonra Susuz İlçesinde bulunan Kazım Karabekir İlk öğretmen okulunu bitirmiştir. İlk görevi ise İlkokul öğretmenliği olmuştur. Daha sonra ise Edebiyata olan merakına engel olamamış ve hayallerini gerçekleştirmek için Trabzon Fatih Eğitim Enstitüsü Edebiyat bölümüne girmiştir. Okulu bitirdikten sonra Kars Ortaokulunda öğretmenlik yapmıştır. Kars'ın sosyokültürel hayatına çok büyük katkıları olan Mahir Baranseli Kars ve çevresini de her açıdan araştırmış ve incelemiş, araştırmalarını Bugün Gazetesi ve Kars Eli Dergisinde yayınlayarak halka ulaşmasını sağlamıştır. Halkın birçok konuda bilgilenmesini canı gönülden istemiş bunun için gece gündüz demeden çalışmış ve bunları halka sunmuştur. Sadece Kars folkloruna değil Türk kültürüne de önemli katkılar sağlamıştır büyük bir isimdir. Mahir Baranseli, Bugün Gazetesinde ve Kars Eli Dergisinde birçok konu hakkında yazılar kaleme almış, o dönemin sorunlarına değinmiş, Kars ve Kars halkı ile ilgili geçmişten yaşadığı döneme kadar olan tarihsel, kültürel, ekonomik vs. birçok konuya değinmiş ve mevcut olan sorunların nasıl çözülmesi gerektiği hakkında da halkı bilinçlendirmek adına birçok öneri ve çalışmada bulunmuştur. Yazdığı yazılar ve Kars'a gösterdiği ilgi sayesinde Kars halkının sevgisini kazanmış önemli bir isimdir Mahir Baranseli. Mahir Baranseli, önce Kars Halkevi Sekreterliği yapmıştır. Daha sonra Halkevi Başkanlığı yapmıştır. Bu alanda 1961 den beri mevcut olan boşluğu tecrübesi ve bilgisi ile doldurarak Kars Halkevlerini daha da ileri taşımıştır. Daha sonra Halk Eğitim Başkanlığına atanmıştır. Böylece Halkevindeki görevleri aracılığı ile çalışmalarını daha seri bir halde yürütmüştür. Bu alanda büyük çalışmalara yaparak günümüze kadar ulaştırmıştır. Mahir Baranseli kısa hayatında Kars kültürüne ait birçok çalışma bırakmıştır. 15 Ocak 1974 yılında geçirdiği trafik kazasında hayatını kaybetmiş ve aramızdan oldukça erken bir yaşta ayrılmıştır.
Özet (Çeviri)
Teacher, journalist, poet and writer Zerger Mahir Baranseli was born in the village of Buğatepe in Göle, Kars in 1945. After he attended primary school in Kars, he graduated from Kazım Karabekir Primary Teachers' School in Susuz District. His first job was primary school teaching. Later, he could not help being concerned about literature and entered the Department of Literature in Trabzon Fatih Education Institute in order to make his dreams come true. After he finished this department, he taught in Kars Secondary School. Mahir Baranseli, who has made great contributions to the socio-cultural life of Kars, has also researched and examined Kars and its around in every respect, and has published his researches in Bugün Newspaper and Kars Eli Magazine, and made them accessible to the public. He wholeheartedly wanted the public to be informed about many subjects, for this, he worked day and night and presented them to the public. He is a great figure who has made important contributions not only to Kars folklore but also to Turkish culture. Mahir Baranseli had written articles on many subjects in Today Newspaper and Kars Eli Magazine, touched upon the problems of that period, many issues such as historical, cultural and economic and so on that are related to Kars and its people from the past to the period in which he lived, and also carried out many studies and suggestions in order to raise awareness of the public about how to solve the existing problems. Mahir Baranseli first served as the Secretary of Kars the People's House, and later as the President of the People's House. He carried Kars People's Houses further by filling the gap that has existed in this field since 1961 with its experience and knowledge. He was later appointed as the Head of Public Education. Thus, he carried out his works more serially through his duties in the People's House. He did great works in this field and delivered them until today. Mahir Baranseli left many works of Kars culture in his short life. He died in a traffic accident on January 15, 1974 and parted with us at a very early age.