İşveren markası çekiciliği boyutlarının kamu ve özel hastanelerde çalışan personel bakımından farklılıklarının değerlendirilmesine yönelik pilot bir araştırma
A pilot study to evaluate the differences of employer brand attractiveness dimensions in terms of personnel working in public and private hospitals
  1. Tez No: 588008
  2. Yazar: AYŞE ESRA YAVUZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CENK ARSUN YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Küreselleşen dünyada artan rekabet koşullarında işletmelerin yetenekli çalışanları bünyelerinde tutmak ve potansiyel adayları kendilerine çekmek için işveren markası uygulamaları ile işveren çekiciliğini sağlama konusuna olan ilgileri artmaktadır. Araştırmada hizmet sektörleri arasında kendine özgü yapısı olan sağlık sektöründe yer alan kamu ve özel hastanelerde işveren markasının çekiciliği boyutlarında farklılıkların değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu araştırma İstanbul ilinde yer alan 4 Kamu hastanesi ve 4 Özel hastanede gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın evrenini kolayda örneklem yoluyla ulaşılan 511 hemşire oluşturmaktadır. Bu araştırmada veri toplamak için anket yöntemi tercih edilmiştir. Anket soruları 5'li Likert ölçeğine göre çoktan seçmeli olarak hazırlanmıştır. Araştırma sonucu elde edilen verilerin analizinde SPSS 21 istatistik paket programı kullanılmıştır. Frekans ve yüzde değerleri verilen değişkenler, istatistiksel olarak hiyerarşik olmayan k ortalamalar yöntemiyle analiz edilerek işveren çekiciliği boyutlarını değerlendirmek için benzer özellikteki katılımcıların bir araya gelebileceği kümeler oluşturulmuştur. Farklılıkların değerlendirilmesine yönelik yapılan ANOVA analizi sonucunda, kümeler işveren çekiciliği boyutları açısından birbirinden kamu sektörü ve özel sektörde anlamlı düzeyde farklıdır. Kümelerin demografik ve sosyokültürel özelliklerden yaş, eğitim durumu ve mesleki deneyim ve önceki çalıştığı sektöre göre anlamlı düzeyde farklıdır. Kümelerin işten ayrılma niyetleri, medeni durum ve yaş değişkenlerine göre anlamlı düzeyde farklılık göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In an increasingly competitive environment in the globalized world, businesses are increasingly interested in employer branding practices and in providing employer attractiveness in order to retain talented employees and attract potential candidates. This research aims to evaluate the differences in the employer brand attractiveness dimensions in public and private hospitals in the health sector, which has a unique structure among service sectors. This research was carried out in 4 public and 4 private hospitals in Istanbul, Turkey. The population of the study consists of 511 nurses who were reached by the convenience sampling method. In this study, the questionnaire method was preferred to collect data. The items of the questionnaire were prepared as multiple choice according to the 5-point Likert technique. SPSS 21 statistical package program was used in the analysis of the data obtained from the research. The frequency and percentage values of the variables were given, they were analyzed by the statistically non-hierarchical k-means method and clusters of participants with similar characteristics were formed to evaluate the employer attractiveness dimensions. As a result of the ANOVA analysis conducted to assess differences, clusters have been significantly different in terms of employer attractiveness dimensions in the public and private sectors. The demographic and socio-cultural characteristics of the clusters differ significantly according to age, educational background, professional experience, and previous sector. The intention of the clusters to leave their jobs differs significantly according to marital status and age variables.