Kiralananın ihtiyaç nedeniyle tahliyesi
Rental's evacuation due to a necessity
  1. Tez No: 588019
  2. Yazar: GÜLİZ ÖZELÇİ GENÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA CAHİT GÜNEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Bu çalışma İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü'nde yüksek lisans tezi olarak hazırlanmıştır. Tez konumuz Türk Borçlar Kanunu'nda ''Konut ve Çatılı İşyeri Kiralarında Sözleşmenin Sona Ermesi'' başlığı kapsamında kiraya verenden kaynaklanan nedenlerle kira sözleşmesinin sona ermesi hallerinden biri olarak TBK md. 350/1.1 maddesinde düzenlenen kiralananın kiraya veren tarafından ihtiyaç nedeniyle tahliyesine ilişkindir. Çalışmamızın birinci bölümünde; kira sözleşmesi, kira sözleşmesinin unsurları, konut ve çatılı işyeri kiraları bakımından kira sözleşmesinin sona ermesi halleri incelenmiştir. Çalışmamızın ikinci bölümde kiralananın ihtiyaç nedeniyle tahliyesi ve bu kapsamda ihtiyaç kavramı, konut ihtiyacı ve iş yeri ihtiyacı kavramları irdelenmiş, kiralananın tahliyesi sonucu doğuran ihtiyacın niteliği yüksek yargı kararları ve doktrindeki görüşler ile birlikte incelenmiştir. Çalışmamızın üçüncü bölümünde ise kiralananın ihtiyaç nedeniyle tahliyesi davası ve sonuçları doktrin ve yüksek yargı kararları ışığında incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study has been issued as the post gradute thesis in İstanbul University's Institute Of Social Sciences. The subject of our thesis is aboutrental 's evacuation by the renter dueto a necessity which is stated on TBK's (Turkish Obligations Code) 350/1.1st art. Which are considered as the termination causes that derives from the renter, with in the scope of“Termination of The Agreements For Dwellings and Work places With Roof”pursuant toTurkish Obligations Code. With in the first part of our study, rental agreement, aspects of the rental agreement, states of termination of the agreements for dwelling sand work places with roof have been examined. With in the second part of our study, rental 's evacuation dueto a necessity, the concept of necessity in this scope, the concepts of dwelling and work l place necessity have been studied; traits of the necessity which causes the rental's evacuation have been examined together with the decrees of the high Judicial bodies and the opinions with in the doctrin. As the third part of our study, the law suit of rental 's evacuation dueto a necessity and it's results have been examined in the light of the decrees of the high Judicial bodies and the opinions within the doctrin.