Türkiye'de medya Arapçasının Arap dili eğitimindeki yeri ve uygulama alanları
The role and application areas of media Arabic in Arabic language education in Turkey
- Tez No: 588036
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH KIZILCIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eğitim ve Öğretim, Eastern Linguistics and Literature, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Günümüzde 22 Arap ülkesinin resmi dili olan ve uluslararası rolünün büyüklüğüne binaen 1974'te Birleşmiş Milletler tarafından altıncı resmi dil olarak kabul edilen Arapça, dünyada önemli bir yere sahiptir. Ülkemizde de özellikle son yıllarda önemi günden güne artış göstermektedir. Bu çalışmanın amacı Arap dünyasının ortak iletişim dili olan medya Arapçasının ülkemizde Arapça öğretimi alanındaki yerini ve uygulama alanlarını ortaya koymaktır. Ayrıca medya Arapçasının karakteristik yapısına ve eğitimde kullanılan yöntemlere dikkat çekmektir. Çalışmada araştırma, anket ve mülakat yöntemleri kullanılmıştır. Eğitimde kullanılan ders kitapları tanıtılarak kullandıkları yöntemler incelenmiştir. Çalışma dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde genel anlamda medya kavramından ve medya organlarının çeşitleri üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde medya Arapçasının özelliklerinden ve Türkiye'de Arapça eğitimindeki yerinden bahsedilmiştir. Üçüncü bölümde kullanılan materyaller ve teknikler tespit edilmiştir. Çalışmanın son bölümünde ise medya Arapçası alanında eğitim veren uzman hocalara uygulanan anket çalışmasının sonuçları değerlendirilerek öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Arabic, which is the official language of 22 Arab countries and accepted as the sixth official language by the United Nations in 1974 due to the size of its international role, has an important place in the world. In our country, its importance has been increasing day by day especially in recent years. The aim of this study is to reveal the place and application areas of Media Arabic that is the common communication language of the Arab world in the field of Arabic teaching in our country. Moreover, it is aimed to draw attention to the characteristic structure of Media Arabic and the methods used in education. In the study; research, questionnaire and interview methods have been used. Moreover, the textbooks used in education are introduced and the methods they used are examined. The study consists of four sections. In the first section, the concept of media in general and the types of media organs are discussed. In the second section, the features of Media Arabic and its role in Arabic learning in Turkey are discussed. In the third section, the materials and techniques used are examined. In the last part of the study, the results of the questionnaire applied to the expert teachers who give education in the field of Media Arabic are evaluated and suggestions are presented.