İnsan kaynakları yönetiminde işe alım sürecinde uygulanan teknikler: Kişilik envanteri tekniği örneği
Techniques used in recruitment process in human resources management: Personality inventory technique sample
- Tez No: 588042
- Danışmanlar: PROF. TÜRKER TOPALHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışma ile insan kaynakları yönetimi faaliyetlerini incelemek için ilk olarak kavramsal çerçevede çalışma olgusu, iş ve işgücü kavramları üzerinde durulmuştur. İnsan kaynakları yönetimi departmanlarının yürüttüğü faaliyetlerin amaçlarını daha iyi anlayabilmek için iş ve çalışan uyumu anlatılmıştır. Bunun yanı sıra insan kaynakları departmanlarının şirketlerde kendini nasıl gösterdiği ve ne gibi faaliyetleri yürüttüğü açıklanmıştır. Bu faaliyetler işgücü planlaması, işlerin daha sağlıklı yürütülmesi için uygulamalar, daha yüksek verim gibi amaçlara yönelik uygulamalar olabileceği gibi işleri gerçekleştirecek personellerin işe alınmasını da kapsamaktadır. İnsan kaynakları yönetimi uygulamaları arasında olan ve işe alım süreçlerinde kullanılan teknikler incelenmiştir. İşe alım faaliyetlerinin yürütülmesi aşamasında, günümüzde de çok sık kullanılan bir yöntem olan kişilik envanteri uygulamaları anlatılmış ve bu envanter uygulamalarının sonucunda, işe alınacak personellerin işe yerleştirmelerinin doğru sonuç verip vermediği konusunda bir araştırma yapılmıştır. Çalışma içerisinde internet üzerinden erişimi sağlanan örnek bir kişilik envanteri kullanılmıştır. Bu envanter 10 kişiden oluşan, çalışma hayatı içerisinde yer almayan bireylere uygulanmış ve envantere başlamadan önce kişilerden çalışmak istedikleri, çalışmaya uygun oldukları iş kolunu / çalışma pozisyonunu belirtmeleri istenmiştir. Envanter uygulamasından sonra, elde edilen sonuçlarla, kişilerin belirttikleri çalışma kolu ile envanterin sonucunda çıkan çalışma kolu uyuşuyor mu bakılmıştır. Bu sayede işletmeler işe alım faaliyetlerini yürütürken, envanter uyguladıkları bireylerin sonuçlarını işe yerleştirmede belirleyici olarak kullanmalı mı sorusuna cevap bulabilmek amaçlanmıştır. Yapılan çalışmanın sonuçları doğrultusunda da işe alınacak adayların çalışmaya uygun oldukları çalışma pozisyonu konusunda yanılabilecekleri, kişilik envanterinin bizi yönlendireceği pozisyon ile adayların çalışmak istedikleri pozisyonların uyuşmama durumunun varlığı sonucuna ulaşılmıştır. İşletmeler cephesinden, yanlış personelin işe alım ve yerleştirmesinin işletmeye yaratacağı ciddi maliyetler de çalışmanın önemini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, working phenomenon, work and workforce concepts are studied, primarily within a conceptual framework, in order to examine human resources management activities. Work and employee compliance is described in order to better understand the objectives of the activities carried out by the human resources management departments. Furthermore, how human resources departments show themselves in companies and what kind of activities they carry out are described. These activities include workforce planning, practices for a healthier operation, higher productivity etc. And also the recruitment of personnel to carry out the works. Techniques, which are among human resources management practices and used in recruitment processes, are studied. Applications of personality inventory, which is a method that is used very often nowadays at the stage of carrying out the recruitment activities, are described and a study is carried out on whether the employments of the personnel to be recruited come up with correct results or not as a result of these inventory applications. A sample personality inventory that can be accessed online is used in the study. This inventory is applied to 10 individuals who are not in working life and they are asked to state the line of work/working position they want to work for and they are suitable to work for. After the inventory application, with the results obtained, it is surveyed whether the line of work stated by the individuals and the line of work obtained as the result of the inventory match or not. In this way, it is aimed to find an answer to the question of whether the businesses should use the results of the individuals, whom they apply the inventory to, as a determinant in employing while carrying out the recruitment activities. In the light of the results of the study carried out, it is concluded that the candidates may be mistaken about the working position they are suitable to work for, and that there is an inconsistency between the position, which the personality inventory would lead us to, and the positions, which the candidates would like to work for. The serious costs for the businesses incurred by the recruitment and employment of the wrong personnel show the importance of the study.