Effect of project based instruction on science achievement: An experimental study with 7th grade students
Proje tabanlı öğretimin fen bilgisi başarısına etkisi: Ortaokul 7. sınıf öğrencileri ile deneysel bir çalışma
- Tez No: 588128
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışmanın amacı 7. sınıf Fen Bilimleri dersi“Hücre ve Bölünmeler”ünitesi için proje tabanlı öğrenme (PTÖ) yaklaşımına göre hazırlanmış programın akademik başarıya etkisini geleneksel eğitim yöntemiyle karşılaştırmalı olarak incelemektir. Araştırmaya 2018-2019 Güz döneminde Muğla'nın Bodrum ilçesindeki iki okuldaki dört sınıfta okuyan 121 öğrenci katılmıştır. Araştırmada kontrol gruplu yarı deneysel ön-test son-test deseni kullanmış ve ek olarak kalıcılık testi de uygulanmıştır. Sınıflar PTÖ'nün uygulandığı deneysel ve geleneksel eğitimin uygulandığı kontrol grubuna seçkisiz şekilde atanmışlardır.“Hücre ve Bölünmeler Başarı Testi”gruplara eğitimin başında, sonunda ve eğitimden bir ay sonra uygulanmıştır. Hazırlanan projeler“Proje Puanlama Rubriği”ile değerlendirilmiştir. Test sonuçları bağımsız gruplar için t-testi ile analiz edilmiştir. Akademik başarıya ait veriler ön testte deney ve kontrol groupları arasında anlamlı bir fark olduğunu göstermektedir. Son test sonuçları Okul A'da kontrol grubu, Okul B'de ise deney grubu lehine anlamlı farklılık göstermektedir. Kalıcılık testinde ise Okul B'deki deney grubu kontrol grubundan anlamlı düzeyde daha yüksek puan almıştır. Ardından hem son test hem de kalıcılık testi için erişi puanları analiz edilmiş ve Okul B'deki deney grubunun kontrol grubundan anlamlı düzeyde daha yüksek puan aldığı görülmüştür. Sonuçlar ve öneriler son bölümde tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the effect of a project based learning (PBL) oriented biology program for 7th grade Science unit titled“Cell and Divisions,”in terms of academic achievement, compared to traditional science instruction. Four groups of students in two schools in Bodrum, Muğla participated in the study in the 2018-2019 Fall semester. The intervention utilized pre and post-test control group quasi-experimental design with retention test where classes were randomly assigned to experimental (PBL)and control (traditional instruction) group.“Cell and Divisions Achievement Test”was administered prior to, at the end of, and one month after the intervention. Projects were also graded through“Project Grading Rubric”. The results were analyzed through t-test for independent groups. Post-tests yielded statistically significant difference between the groups in favor of the experimental group in School B and the control group in School A. In retention test, experimental group in School B scored significantly higher than the control group. Gain scores for both post-test and retention test were also analyzed showing that the experimental group in School B performed at a significantly higher level than the control group. Conclusions and implications were discussed at the last chapter.