Dijital panoramik radyografilerde morfometrik ölçümlerin çocuklarda yaş ve cinsiyet tayininde kullanılabilirliğinin retrospektif olarak araştırılması
Retrospective investigation of usibility of morphometrical measurements in digital panoramic radiography in the determination of age and gender
- Tez No: 588135
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYÇA TUBA ULUSOY YAMAK
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı mandibular kemik morfolojisinde yaşa ve cinsiyete bağlı görülen değişikliklerin incelenip, yaş ve cinsiyet tayininde kullanılabilirliğinin belirlenmesidir. Materyal ve Metot: Çalışmaya 3-13 (ortalama 8) yaş aralığına sahip 1100 (550 kız, 550 erkek) çocuk hastaya ait dijital panoramik grafilerde kondil yüksekliği, koronoid yüksekliği, ramus yüksekliği, maksimum ve minimum ramus genişlikleri, mental foramenin mandibula dış kenarına ve alt kenarına olan mesafeleri, gonial açı, bigonial genişlik, bikondiler genişlik ve bimental genişlik değerleri ölçüldü. Elde edilen verilerin istatistiksel analizinde kovaryans analizi, doğrusal regresyon analizi ve diskriminant analizi kullanılmıştır. Bulgular: Gerçekleştirilen ölçümlerde sağ ve sol taraf arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark görülmedi.
Özet (Çeviri)
Aim: The purpose of this retrospective radiological study was to investigate the changes in mandibular bone morphology due to age and gender and to determine its usage in age and gender detection. Materials and Methods: Digital panoramic radiographs of 1100 (550 girls, 550 boys) children with age range of 3-13 (mean 8) were included in this study. In each radiograph, condyle height, coronoid height, ramus height, maximum and minimum ramus widths, distance of the mental foramen from the outer edge and lower edge of the mandible, gonial angle, bigonial width, bicondylar width and bimental width values were measured. Data was analyzed with covariance, linear regression analysis and discriminant analysis. Results: No significant difference was observed in the measurements performed on the right and left sides.