ÇBS- 01 kodlu alkali- borlu frit katkılı; 950- 1100˚c aralığında gelişen sır araştırmaları ve uygulamalar
ÇBS- 01 coded alkali- boron frit addiitive; glaze investigati̇ons and applicati̇ons developing in the range of 950- 1100˚c.
  1. Tez No: 588145
  2. Yazar: KADRİYE GAYİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PINAR ÇALIŞKAN GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seramik ve Cam Tasarımı Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Ticari olarak üretilen frite çeşitli hammaddeler ilave edilerek farklı sır reçeteleri oluşturulmuştur. Bu yeni sır reçeteleri beyaz, kırmızı ve şamotlu bünye üzerine uygulanmıştır. Elde edilen ideal sır reçeteleri renk veren oksitler ile renklendirilerek 950°C, 1025°C ve 1100°C sıcaklıklardaki pişirime tabi tutulmuşlardır. Bu sıcaklıklarda renk veren oksitlerin etkileri gözlenmiştir
Özet (Çeviri)
Various glaze recipes were created by adding various raw materials to the commercially produced frit. These new glaze recipes were applied on white, red and chamotte bodies. The obtained ideal glaze recipes were colored with oxides giving color and were fired at 950 ° C, 1025 ° C and 1100 ° C. The effects of oxides giving color at these temperatures were observed.