Sık kullanılan antiepileptik ilaçların LC-MS/MS ile eş zamanlı analiz yöntemi geliştirilmesi
Development real-time analysis method of frequently used antiepilectic drugs with LC-MS/MS
- Tez No: 588144
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMİT ERGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmada, sık kullanılan antiepileptik ilaç etken maddeleri olan Karbamazepin, Okskarbazepin, Fenitoin, Diazepam, Lorazepam, Klonazepam, Levetirasetam, Gabapentin ve Lamotrigin gibi moleküllerin tayini için, insan kanında Sıvı Kromatografisi-Kütle Spektrometresi (LC-MS/MS) cihazı ile basit, hızlı, kantitatif değer verilebilen ve güvenilir bir metot geliştirilmiştir. Her bir ilaç etken maddesi için geri kazanım, doğruluk, yüzde bağıl standart sapma, gözlenebilme sınırı ve alt tayin sınırı gibi bazı validasyon parametreleri belirlenmiştir. Etken maddelerin her biri için belirlenen konsantrasyonlarda; LOD değerleri için 1 ng.mL-1; 0,05 ng.mL-1-0,16 ng.mL-1, 25 ng.mL-1; 0,12 ng.mL-1-0,46 ng.mL-1, 75 ng.mL-1; 0,20 ng.mL-1-0,68 ng.mL-1 , LOQ değerleri için 1 ng.mL-1; 0,17 ng.mL-1-0,52 ng.mL-1, 25 ng.mL-1; 0,40 ng.mL-1-1,54 ng.mL-1, 75 ng.mL-1 ; 0,67 ng.mL-1-2,26 ng.mL-1 aralığında sonuçlar bulunmuştur. Metot % geri kazanım yönünden 1 ng.mL-1 konsantrasyonunda %98 seviyelerinde, yüksek konsantrasyonlarda ise %99 seviyelerinde tutulmuş ve EURACHEM klavuzuna göre uygun olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, it has been developed simple, rapid, quantitative, and reliable method for active substances of frequently used antiepilectic drugs detection such as carbamazepine, oxcarbazepine, phenytoin, diazepam, lorazepam, clonazepam, levetiracetam, gabapentin and lamotrigine in human blood by using liquid chromatography-mass spectrometry (LC-MS/MS) device. It has been validated in terms of recovery, accuracy, percentage of relative standart deviation, limit of quantification and limit of detection for each active substance of drugs. LOD and LOQ values for obtained concentrations of each active substances were resulted that 1 ng.mL-1; 0,05 ng.mL-1-0,16 ng.mL-1, 25 ng.mL-1; 0,12 ng.mL-1-0,46 ng.mL-1, 75 ng.mL-1; 0,20 ng.mL-1-0,68 ng.mL-1 and 1 ng.mL-1; 0,17 ng.mL-1-0,52 ng.mL-1, 25 ng.mL-1; 0,40 ng.mL-1-1,54 ng.mL-1, 75 ng.mL-1 ; 0,67 ng.mL-1-2,26 ng.mL-1 respectively. This method was resulted in %98 recovery at 1 ng.mL-1 concentration and %99 recovery at higher concentration levels and also confirmed to EURACHEM guide.