İlkokulda yürütülen destek eğitim odası hizmetlerinin incelenmesi: bir durum çalışması
A case study on the implementation of resource room services in an elementary school
  1. Tez No: 872086
  2. Yazar: DAMLA EKEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASUMAN SEDA SARACALOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu araştırma, özel eğitime ihtiyacı bulunan kaynaştırma öğrencilere yönelik eğitim desteği sağlayan bir ilkokuldaki destek eğitim odası (DEO) hizmetleri sürecinin derinlemesine incelenmesini amaçlamaktadır. Bu amaç doğrultusunda nitel araştırma yöntemlerinden birisi olan iç içe geçmiş durum çalışması yöntemi ile tasarlanmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu Aydın İli'nin bir köyündeki ilkokulda DEO'da öğrenim gören özel gereksinimli öğrenciler, eğitim veren öğretmenler, özel gereksinimli öğrencilerin sınıf öğretmenleri, veliler, rehber öğretmenler ve okul yöneticileri oluşturmaktadır. Çalışma grubu 16 öğretmen, 13 öğrenci ve 13 öğrenci velisinden oluşmaktadır. Araştırmanın amacı doğrultusunda derinlemesine veri sağlayarak destek eğitim odasında öğrenim gören özel gereksinimli öğrencilerin, eğitim veren öğretmenlerin, özel gereksinimli öğrencilerin sınıf öğretmenlerinin, velilerin, rehber öğretmenlerin ve okul yöneticilerinin destek eğitim odası uygulamaları hakkındaki görüşlerini belirlemek ve anlamak için yarı yapılandırılmış görüşme formları kullanılarak görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Ayrıca araştırmacı tarafından DEO hizmetleri kapsamındaki öğretim faaliyetleri sırasında sistematik gözlem yoluyla da veriler toplanmıştır. Araştırma verileri 2023-2024 eğitim ve öğretim yılı içerisinde bizzat araştırmacı tarafından yüzyüze olarak toplanmıştır. Araştırmada, nitel veri toplama araçlarıyla elde edilen verilerin analizinde içerik analizi yöntemi kullanılmıştır. Paydaşların DEO hizmetleri sürecine yönelik görüşlerine ilişkin öğrenciye faydaları, eğitim ve öğretim faaliyetleri ve iletişim ve işbirliği olmak üzere üç ana temaya ulaşılmıştır. DEO hizmetlerinin öğrencilere yakın ilgi ve birebir destek, motivasyon, akademik ilerleme, sosyal ve duyuşsal gelişim ve ek öğrenme fırsatı şeklinde fayda sağladığı görülmüştür. DEO hizmetleri kapsamında gerçekleştirilen eğitim ve öğretim faaliyetleri süreci planlama aşaması, öğretim yöntem ve tekniği, değerlendirme, fiziksel alt yapı ile materyal ve donanımlar olmak üzere beş tema altında ele alınmıştır. Bununla birlikte, DEO hizmetleri sürecinde gerçekleştirilen işbirliği ve iletişim öğretmenler arası, öğretmen-öğrenci ve öğretmen-veli olmak üzere üç tema altında incelenmiştir. Araştırmada elde edilen verilerin analizi sonucunda DEO genel sürecine yönelik, altyapı ve kaynaklara yönelik, öğretmenlere, öğrencilere ve velilere ilişkin sorunlar olduğu görülmüştür. Son olarak da paydaşların bu sorunların çözümlerine ilşikin önerilerine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research aims to thoroughly examine the support process provided by a resource room (RR) in an elementary school for inclusion students with special educational needs. The study was designed using the embedded case study method, a qualitative research approach. The study group consists of special needs students receiving education in the RR, the teachers providing the education, the classroom teachers of the special needs students, parents, guidance counselors, and school administrators from an elementary school in a village in Aydın Province. This group includes 16 teachers, 13 students, and 13 parents. To gain in-depth insights, semi-structured interviews were conducted to capture the perspectives of all stakeholders—special needs students, their teachers, classroom teachers, parents, guidance counselors, and school administrators—regarding the RR practices. Additionally, data were gathered through systematic observation of teaching activities in the RR by the researcher during the 2023-2024 academic year. The qualitative data were analyzed using content analysis. The stakeholders' views on the RR process were categorized into three main themes: benefits to students, educational activities, and communication and collaboration. The findings indicate that RR services benefit students by providing close attention and individual support, boosting motivation, enhancing academic progress, fostering social and emotional development, and offering additional learning opportunities. Educational activities within the RR were explored under five themes: planning phase, teaching methods and techniques, evaluation, physical infrastructure, and materials and equipment. Furthermore, the collaboration and communication within the RR process were examined across three themes: teacher-teacher, teacher-student, and teacher-parent interactions. The analysis revealed several issues related to the overall RR process, infrastructure and resources, teachers, students, and parents. Finally, the study includes stakeholders' suggestions for addressing these problems.