İngilizce öğretmen adaylarının web-destekli durumlu öğrenme ortamında kelime materyali oluşturmalarının kelime öğrenmeleri üzerindeki etkileri
The effects of English teacher candidates' making vocabulary learning materials in web-supported situated learning environment on their vocabulary learning
- Tez No: 473547
- Danışmanlar: PROF. DR. TUĞBA YELKEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 258
Özet
Bu araştırmada, İngilizce öğretmen adaylarının, web-destekli durumlu öğrenme ortamında, hem web-destekli durumlu öğrenme ortamına göre kelime materyalleri oluşturmalarını hem de oluşturdukları materyalde kullandıkları kelimeleri öğrenmelerini sağlamak ve bu sürecin öğretmen adaylarının akademik başarılarına, durumlu öğrenme ortamları oluşturmaya yönelik öz-yeterlik algılarına ve teknolojik pedagojik alan bilgisi öz güvenlerine etkisini ortaya koymak amaçlanmıştır. Araştırma, karma yönteme göre düzenlenmiştir. Hem nicel hem de nitel veriler uygulama öncesi, uygulama süresince ve uygulama sonrasında toplanmış ve her iki veri setinden elde edilen sonuçlar tartışma bölümünde birleştirilmiş ve yorumlanmıştır. Bundan dolayı, karma yöntem desenlerinden biri olan yakınsak paralel desen çalışmanın temel desenini oluşturmuştur. Ayrıca bu çalışmada sekiz haftalık yarı-deneysel bir çalışma da yapıldığı için deneysel desenin de içinde olduğu gelişmiş karma yöntemlerinden birisi olan müdahale deseni bu çalışmada kullanılması gereken desen olarak ortaya çıkmıştır. Araştırmanın amaçlarından birisinin, öğretmen adaylarına durumlu öğrenme materyalleri hazırlatmak olduğundan, araştırmanın çalışma grubunu, 2016 – 2017 eğitim öğretim yılında,“Yabancı Dil Eğitiminde Materyal İnceleme ve Geliştirme”dersini alan 4. Sınıf İngilizce öğretmen adayları oluşturmuştur. Araştırmaya 60 öğretmen adayı katılmıştır. Ancak, başarı ön testi için yapılan dağılımın normalliği testi sonrasında uç değer vermelerinden dolayı 4 öğretmen adayının verileri analizden çıkarılmıştır. Analizler toplamda 56 öğretmen adayından toplanan verilerle yapılmıştır. Araştırmada nicel verileri toplamak için kelime başarı testi, durumlu öğrenme ortamları oluşturmaya yönelik öz-yeterlik inançları ölçeği ve teknolojik pedagojik alan bilgisi öz-güven ölçeği kullanılmıştır. Nitel verileri toplamak için ise, öğrenci günlükleri, çevrimiçi görüşme kayıtları, deneysel işlem sonrası öğretmen adaylarının doldurduğu açık uçlu görüşme formu kullanılmış ve odak grup görüşmesi yapılmıştır. Elde edilen veriler için, öncelikle, dağılımın normalliği testi uygulanmış ve dağılımın normalliği sağlandıktan sonra ise parametrik testler verilerin analizi için kullanılmıştır. Grupların deneysel işlem öncesinde başarı ön-test puanlarına göre denk olup olmadıklarının incelenmesi için Levene'nin varyansların eşitliği testi ve ilişkisiz örneklemler t-testi analizleri yapılmıştır. Hem birinci alt problemde hem de ikinci alt problemde deney ve kontrol gruplarının grup içi öntest – sontest ve sontest – kalıcılık puanlarının aritmetik ortalamaları arasındaki anlamlılığı incelemek amacıyla ilişkili örneklemler t-testi analizi yapılmıştır. Üçüncü alt problemde gruplar arasında anlamlı bir farklılığın olup olmadığının belirlenmesi için 2x3 karışık ölçümler için ANOVA testi ve farklılığın hangi grup lehine olduğunu belirlemek için ise Benferoni testi uygulanmıştır. Dördüncü alt problemde, öğretmen adaylarının durumlu öğrenme ortamları oluşturmaya yönelik öz-yeterlik inançları ile teknolojik pedagojik alan bilgisi öz güvenlerinin, kelime öğrenmeye ilişkin akademik başarılarını yordama gücünü belirlemek için ise doğrusal regresyon analizi yapılmıştır. Beşinci, altıncı, yedinci ve sekizinci alt problemlerde öğretmen adaylarının web-destekli durumlu öğrenme ortamı ile kelime öğrenmelerine, kelime materyali hazırlamalarına, mesleki gelişimlerine ve web-destekli durumlu öğrenme modeline ilişkin görüşlerini ortaya koymak için ise elde edilen nitel veriler içerik analizi yöntemiyle değerlendirilmiştir. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre, hem deney hem de kontrol grubunda bulunan öğretmen adaylarının kelime öğrenmeye ilişkin akademik başarıları ve durumlu öğrenme ortamları oluşturmaya yönelik öz-yeterlik inançları açısından grup içi erişi ve kalıcılık testi puanları arasında anlamlı bir farklılığın olduğu bulunmuştur. Ancak, Teknolojik pedagojik alan bilgisi öz güvenleri (TPAB-ÖG) açısından grup içi erişi puanları arasında anlamlı bir farklılık olmasına rağmen, son-test – kalıcılık testi puanları arasında anlamlı bir fark çıkmamıştır. Deney ve kontrol grubunda bulunan öğretmen adaylarının kelime öğrenmeye ilişkin akademik başarıları ve TPAB-ÖG açısından gruplar arası anlamlı bir farkın olmadığı, ancak web-destekli durumlu öğrenme ortamları oluşturmaya yönelik öz-yeterlik inançları açısından deney grubu lehinde anlamlı bir farkın olduğu bulunmuştur. Öğretmen adayları, web-destekli durumlu öğrenme modeline göre kelime materyali hazırlamalarının kelime öğrenmeleri üzerinde büyük oranda olumlu bir etkiye sahip olduğu vurgulamışlardır. Ek olarak, öğretmen adayları, uygulama sürecinin kalıcı öğrenme sağladığı ve kelime bilgilerinin arttığının altını çizmişlerdir. Öğretmen adaylarının uygulama sürecinde en çok durum oluşturma aşamasında zorlandıkları ancak kelimelerin anlamlarını netleştirdikten sonra ise en çok sevdikleri aşamanın durum oluşturma aşaması olduğunu dile getirmişlerdir. Öğretmen adaylarının web-destekli durumlu öğrenme modeline göre kelime öğrenme materyali hazırlama sürecinin, araştırma yapma, eleştirel düşünme, sentez yapma ve çözüm üretme becerileri kazandırmasının yanı sıra, teknolojik pedagojik alan bilgilerinde bir gelişmenin olduğunu öğretmen adayları vurgulamışlardır. Ek olarak, uygulamaya yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
It was aimed in this sudy not only to help English language tearcher candidates to design vocabulary learning materials to be used in a web-supported situated learning environment and to have them learn the vocabulary they used to prepare those materials in the web-supported situated learning environment but also to reveal the effects of this process on the candidate teachers' academic achievement, self-efficacy beliefs in designing situated learning environments and technological pedagogical content knowledge confidence. Mixed methods design was used in this study. Both qualitative and quantitative data were collected before, during and after the experiment and each data set was analaysed seperately, yet combined and interpreted in the discussion section. For this reason, one of the mixed methods designs, convergent design mixed merhod was the main design of this very study. Besides, since there was an 8-week quashi-experimental procedure in the study, an advanced mixed methods design, which is the intervention design, was to be chosen and employed. Since one of the aims of the study was to have the teacher candidates design web-supported situated learning materials, the study group of this study was made up of the teacher candidates enrolled in“Evaluation and Development of Foreign Language Teaching Materials”class in 2016 – 2017 academic year. 60 teacher candidates took participate in the study. However, when the normality distribution test for the vocabulary achievement test scores was administered, four teacher candidates were omited because of their test scores' showing extreme values which prevented the homegenity. The data analysis waa conducted for 56 teacher candidates. In order to collect quntitative data, two scales and one vocabulary achievement test was used in the study. The vocabulary achievement test and one scale was developed by the researcher before the experiment. For the qualitative data, student diaries, online messaging logs, open-ended interview form and focus group interview was used. In the analysis of the data obtained, firstly Levene's test of variances and intedepndent samples t-test was used to determine whether the groups were homogenous before the experients. For the research questions one and two, releated-samples t-test for the experimental and control groups was administered to analyse the statistical significancy of the arithmetical means between the pre-test and pos-test and between post-test – retention test results within the groups. For the thirth research question, in order to find out whether there was a statistical difference between the experimental and control groups, 2X3 repeated measures ANOVA test and Benferroni test to find out which group this difference supported were used. For the fourth research question, linear regression analysis was employed to find out the power of the teacher candidates' self-efficacy beliefs in designing situated learning environments and technological pedagogical content knowledge confidence to predict their academic achievement on vocabulary learning. For the fifth, sixth, seventh and eight questions, the qualitative data collected from the students about their learning vocabulary and designing vocabulary learning materials in web-supported situated learning environments, their professional developments and how they see the web-supported situatedlearning environment were analysed via utilizing content analysis. According to the findings obtained in the study, it was found that there was a significant difference between the within-group gain scores and retention test scores obtained from the experimental and control groups in terns of the vocabulary achievement test and the self-efficacy beliefs in designing situated learning environments scale. However, while there was a significant differende in the within-group gain scores in terms of technological pedagogical content knowledge confidence (TPACK-C) scale, no significant difference was found between the post-test and retention test scores. It was also found that there was no significant difference in the scores of the vocabulary achievement test and TPACK-C scale between groups, yet that there was a sifnificant difference in the scores of the self-efficacy beliefs in designing situated learning environments scale in favor of experimental group. Teacher candidates shed light on the idea that preparing vocabulary learning materials according to web-supported situated learning model had a great effect on their vocabulary learning. Besides, they underlined that the implementation process supported learning retention and their vocabulary knowledge increased. Theacher candidates stated that they had difficulty in constructing situations the most, yet once they revealed the meanings of the target words, constructing situations became the most favourite stage in the implementation process. Teacher candidates also dictated that the process of preparing vocabulary learning materials according to web-supported situated learning model helped teacher candidates gain critical thinking, problem-solving, synthesise and research skills as well as improving their technological pedagogical content knowledge. Lastly, suggestions for creating web-supported situated learning environments were revealed.