6. sınıf madde ve ısı ünitesinde STEM eğitim uygulamalarının bilimsel yaratıcılığa olan etkisinin incelenmesi
Investigation of effect of STEM education practices on scientific creativity in 6th grade 'matter and heat' unit
  1. Tez No: 588181
  2. Yazar: HİLAL KOÇAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAVVA YAMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu çalışmada, STEM (Fen, Teknoloji, Mühendislik ve Matematik) eğitimi uygulamalarının ortaokul fen bilimleri dersine entegrasyonu sonucunda öğrencilerin bilimsel yaratıcılıklarına etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla hazırlanan STEM eğitim uygulamaları 2017–2018 eğitim öğretim yılı ikinci döneminde İstanbul ilinde bir devlet okulunda öğrenim gören 44 6. Sınıf ortaokul öğrencisi ile 'Madde ve Isı' ünitesi kapsamında yürütülmüştür. Deneysel uygulamalar beş haftalık süreçte gerçekleştirilmiştir. STEM etkinliklerinin uygulanması sürecinde basit deneysel desenden yararlanılmış ve nicel verileri nitel verilerin desteklediği, deneysel karma desen yaklaşımı kullanılmıştır. Nicel veriler Bilimsel Yaratıcılık Ölçeği kullanılarak elde edilmiştir. Elde edilen veriler spss 21 programı ile analiz edilmiştir. Nitel veriler ise; 'Açık Uçlu Soru Formu' ve 'Öğrenci Günlükleri' kullanılarak toplanmış ve içerik analizi kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda STEM'in öğretim programına entegrasyonu ile yürütüldüğü sürecin, öğrencilerin bilimsel yaratıcılıklarını ve mühendislik bilgi düzeylerini arttırdığı belirlenmiştir. Ayrıca öğrencilerin işbirliği, organizasyon, fikirlere saygı ve aidiyet duygusu gibi yaşam becerilerinin arttığı saptanmıştır. Araştırma sonucunda STEM uygulamalarının, öğrencilerde öğrenme, disiplinler arası bilgi transferi, bilgiyi işleme, tasarlama ve ürün oluşturma gibi önemli özellikleri geliştirebileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to investigate the effects of STEM (Science, Technology, Engineering and Mathematics) education practices on the scientific creativity of students as a result of integration of middle school science courses. STEM practices prepared for this purpose were carried out within the scope of“Matter and Heat”unit with 44, 6th grade students studying in a public school in Istanbul in second semester of 2017-2018 academic year. Experimental applications were completed within five weeks. Simple experimental design was used in STEM activities practices process and experimental mixed design approach, in which quantitative data supported by qualitative data, was used. Quantitative data were obtained with the Scientific Creativity Scale. The obtained data were analyzed with SPSS 21 program. Qualitative data were collected via“Open-ended Questionnaire”and“Student Journals”and analyzed with content analysis. As a result of the research, it was determined that the the process is carried out with the integration of STEM in education programs increased the scientific creativity and engineering knowledge of the students. In addition, it was found that students' life skills such as cooperation, organization, respect for ideas and sense of belonging increased. As a result of the research, it was concluded that STEM practices can develop important features such as learning, interdisciplinary knowledge transfer, information processing, designing and product creation.