Adıyaman Üniversitesi Kampüsünün flora vevejetasyonu
Flora and vegetation of Adıyaman University Campus
- Tez No: 588230
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ZAFER TEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ekoloji ve Çevre Biyolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu araştırma, Türkiye'nin Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde yer alan, Adıyaman ili içerisinde bulunan Adıyaman Üniversitesi kampüsünün flora ve vejatasyonunu araştırmak amacıyla yapılmıştır. Araştırma alanımızda, 71 familya 237 cinse ait 212 tür, 66 alttür ve 44 varyete olmak üzere, toplam 322 takson belirlenmiştir. Bu taksonlardan 6 (% 1.86)'sı endemiktir. 322 taksonun 2 tanesi Pteridophyta 320 tanesi ise Spermatophyta divizyonuna aittir. Spermatophyta üyelerinin 6'sı Gymnospermae, 314'i Angiospermae alt divizyosuna dâhildir. Angiospermae'lerin 258'u Dicotyledones, 56'sı Monocotyledones sınıfında yer almaktadır. Taksonların fitocoğrafik bölgelere göre dağılımı; 60 (% 18.63) takson İran-Turan, 45 (% 13.98) takson Akdeniz, 16 (% 4.97) takson Avrupa-Sibirya, 1 (% 0.31) takson Euxine Elementi, 88 (% 27.33) takson Geniş Yayılışlı ve 107 (% 33.23) takson bilinmeyendir. Taksonların hayat formları; 134 (% 41.61) takson Hemikriptofit, 119 (% 36.96) takson Terofit, 28 (% 8.70) takson Geofit, 15 (% 4.66) takson Nanofenerofit, 10 (% 3.11) takson Mezofenerofit, 8 (% 2.48) takson Kamefit, 7 (% 2.17) takson Mikrofenerofit ve 1 (% 0.31) takson Vasküler Parazit'tir. Araştırma alanında, içerdikleri takson sayısına göre en büyük 5 familya sırasıyla; Poaceae 33 (% 10.25), Asteraceae 32 (% 9.94), Fabaceae 31 (% 9.63), Brassicaceae 26 (% 8.07), Lamiaceae 15 (% 4.66)'dir. En çok takson içeren ilk 5 cins ise sırasıyla; Trifolium 5 (% 1.55), Bromus 5 (%1.55), Allium 4 (% 1.25), Euphorbia 4 (% 1.25), Lamium ise 3 (% 0.93) şeklindedir. Alanımızda birisi bozuk orman vejetasyon tipine ait (Helianthemo nummulari – Pinetum brutiae Tel & Koç) diğeri step-çalı vejetasyon tipine ait (Astragalo brachypteri - Thymbretum spicatae Tel & Z. Ortaç) 2 adet bitki birliği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research has been made to search the flora and vegetation of Adıyaman University Campus which is situated in the Southeast Anatolian Region, Adıyaman. In our research area, totally 322 taxon is specified belonging to 71 family, 237 genus, 212 species, 66 subspecies and 44 variety. 6 (1.86%) of these taxons are endemic. 2 of the 320 taxons belongs to pterıdophyta division, while the other 320 belongs to spermatophyta division. 6 members of spermatophyta group inclusiveto Gymnospermae subdivison and the 314 of them to Angiospermae. 258 of Angiospermae is in dicotyledones and 56 of them is in monocotyledones category. Taxa distribution to phytogeographical areas is as follows; 60 (18.63%) taxon is Irano-Turanian, 45 (13.98%) taxa are Mediterranean, 16 (4.97%) taxaare Europae– Siberian, 1 (0.31%) taxon is Euxine element, 88 (27.33%) taxa are widespread, and 107 (33.23%) taxa are unknown. Life forms; 134 (41.61%) taxa hemicriptophytes, 119 (36.96%) Therophytes, 28 (8.70%) Geophytes, 15 (4.66%) Nanofenerophytes, 10 (3.11%) Mezofenerophytes, 8 (2.48%) Chamaephytes, 7 (2.17%) Microfenerophytes, and 1 (0.31%) taxon is vascular parasite. In the research area, in terms of taxa they include, ten biggest 5 families respectively are as follows; Poaceae 33 (10.25%), Asteraceae 32 (9.94%), Fabaceae 31 (9.63%), Brassicaceae 26 (8.07%), Lamiaceae 15 (4.66%). In the research area, 5 species which includes the most taxa and their percentages in order are as follows: Trifolium is 5 (%1.55) , Bromus is 5 (%1.55), Allium is (%1.25), Euphorbia is 4 (%1.25) while Lamium 3 (%0.93). Two plant associations are detected in our researrch one of which is belong to corrupted forest vegetation (Helianthemo nummulari–Pinetum brutiae Tel & Koç) and the other one is belong to shrub-steppe type (Astragalo brachypteri-Thymbretum spicatae Tel & Z.Ortaç ).