Ağrı il merkezinde bulunan liselerde elektromanyetik alan ölçümünün yapılması
The measurement of electromagnetic field in high schools in ağri city centre
  1. Tez No: 588241
  2. Yazar: ORHAN AKIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EBRU SENEMTAŞI ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Elektromanyetik alanın canlılar üzerinde ciddi olumsuz etkilerinin olduğu biliniyor. Bu çalışmada Ağrı İl Merkezindeki liselerde kullanılan Akıllı tahtaların oluşturduğu EMA maruziyet düzeylerinin tespit edilmesi amaçlanmıştır. Bu çalışmada anlık ve sürekli olarak geniş bir frekans aralığında ölçüm alabilen el tipi Aaronia Spectran Analyzer HF - 6085 marka spektrum analizörü cihazı kullanılmıştır. RF kaynağı olan akıllı tahtanın uzaklığa bağlı olarak değişen elektromanyetik alanın farklı şiddette değerlerin olduğu tespit edilmiştir. Bunun için 1 cm, 10 cm, 30 cm, 60 cm ve 100 cm' lik mesafelerde elektromanyetik alan şiddeti değerleri tespit edilmiştir. Daha sağlıklı sonuçların alınabilmesi için dersliğin ortasında en az 1,5 m yükseklikte ölçümler yapılmıştır. Yapılan ölçümler sonucunda mesafeye bağlı ölçüm değerleri ICNIRP'nin belirlediği limit değerlerin üstünde çıkmamıştır. Ayrıca ölçümlerde elde edilen itibari ile yönetmelikte belirlenen değerlere uygunluğu tespit edilmiştir. Ancak mesafeye bağlı olarak alınan ölçümlerde maruz kalınan EMA'nın uzaklık azaldıkça arttığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The electromagnetic field is known to have serious adverse effects on living organisms. In this study, it is aimed to determine the EMA exposure levels formed by smart boards use in high schools in Ağrı city centre. In this study, a hand- made….device which take measurements instantly and continuously in a wide frequency range,has been used. Electromagnetic field strength values varying according to distance of intelligent board with RF source have been determined. For this, electro-magnetic field intensity values has been identified at distance of 1cm, 10 cm, 30 cm, 60 cm and 100 cm. At least 1.5 m high measurements has been performed at the centre of the classroom to get more accurate result. As a result of the measurements distance related measurement values are higher than the limiting values that ICNIRP indicated. Also, as of the result of the measurements, in is identified that they are suitable for values indicated by regulation, However, it has been concluded that the more distance decreases result of the distance related measurements, increases.