Yüksek performanslı betonların kesme ve karışık mod kırılma mekanizmalarının incelenmesi
Investigation of shear and mi̇xed mod fracture mechanism for high performance concrete
- Tez No: 588258
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDUSSAMET ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 216
Özet
Bu çalışmada çelik lif takviye edilerek hazırlanmış olan yüksek performanslı ve yüksek dayanımlı betonların kesme kırılmaları ve çatlak oluşumları incelenmiştir. Çalışmada çelik lif, silis dumanı, silis kumu, su azaltıcı süper akışkanlaştırıcı ve beyaz çimento kullanılarak 100x100x200 mm boyutlarında beton numuneler üretilmiştir. Çelik lif, beton ağırlığının %1, %2 ve %3 ü oranlarında kullanılmış ayrıca numunelerde 0⁰, 15⁰ ve 30⁰ açılar oluşturacak şekilde karşılıklı çentikler oluşturulmuştur. Aynı zamanda lif içermeyen referans numuneler de üretilerek toplam 36 adet numune üzerinden inceleme ve değerlendirmeler yapılmıştır. Lif oranının betonun hem basınç dayanımını hem de kesme dayanımını artırmasının yanı sıra betonun enerji yutma kapasitesini de artırdığı görülmüştür. Çentikler arasındaki açının artması da betonun daha düşük yüklerde göçmesinde neden olmuştur. En iyi kesme kırılması gözlemlenmesi 0 derece açılı ve %3 lifli numunelerde elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, sheer failures and crack formations of high performance and high-strength concrete prepared by reinforcing with steel fiber were examined. During the study, concrete samples which have 100x100x200 mm sizes were produced by using steel fiber, silica fume, silica sand, water reducer super plasticizer and white cement. The steel fiber was used in the ratios of 1%, 2% and 3% of the concrete weight and also, reciprocal notches which form 0⁰, 15⁰ and 30⁰ angles was created in the samples. At the same time, fiber-free reference samples were produced and a total of 36 samples were examined and evaluated. It has been observed that fiber ratio increases both the compressive strength and the shear strength of the concrete as well as increase the energy absorption capacity of the concrete. The increase in the angle between the notches caused the concrete to collapse at lower loads. The best sheer failure observation achieved at samples which have 0 ° angle and 3% fiber.