Kanserli hastalarda serum, eritrosit ADA aktivitesi ve bazı biyokimyasal parametreler ile insan vücut sıvılarında ADA aktivite düzeyleri ve serum ADA enziminin kinetik özellikleri
- Tez No: 58832
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YÜKSEL ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi KANSERLİ HASTALARDA SERUM, ERİTROSİT ADA AKTİVİTESİ VE BAZI BİYOKİMYASAL PARAMETRELER İLE İNSAN VÜCUT SIVILARINDA ADA AKTİVİTE DÜZEYLERİ VE SERUM ADA ENZİMİNİN KİNETİK ÖZELLİKLERİ Oya KÖYLÜO?LU Gaziantep Üniversitesi- Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Biyokimya Anabilim Dalı Danışman : Doç. Dr. Yüksel ÖZDEMİR Ocak 1997- 93 Sayfa Bu çalışmada sağlıklı 42 kişiden (21 kadın, 21 erkek) oluşan kontrol grubu ve 20 kanserli hastada (10 kadın, 10 erkek) serum ve eritrosit ADA aktivite düzeyleriyle birlikte bazı biyokimya parametre düzeyleri de ölçülmüş ve elde edilen sonuçlar birbirleriyle karşılaştırılmıştır. İnsan vücut sıvılarında (BOS, plevra sıvısı, periton sıvısı, eklem sıvısı, tükürük ve idrar) ADA aktivite düzeylerindeki değişim saptanmış ve serum ADA enziminin kinetik özellikleri incelenmiştir. Kanserli hastalarda serum ADA aktivite düzeyi (23.0 * 6.7 Ü/L), kontrollere oranla (15.0 ± 2.3 Ü/L) anlamlı bir artış (% 34) gösterirken, eritrosit ADA aktivite düzeyi (68.6 +- 23.3 nmol / saat- mgHb), kontrollere oranla (65.9 M7.7 nmol/ saat- mgHb) anlamlı bir farklılık göstermemiştir.Kanserli grupta serum total protein düzeyi (6.9+- 0.4 g/dL) ve serum albumin düzeyi (3.6+- 0.6 g/dL) anlamlı bir düşme gösterirken, serum AST düzeyi (34.9 i 14.4 Ü/L) kontrollere oranla anlamlı bir artış göstermiştir. İnsan vücut sıvılarından tükürük ve idrarda ADA aktivitesi elde edilemezken diğerlerinde farklı düzeylerde ADA aktivitesi saptanmıştır. Adenozin yerine 21- deoksiadenozin kullanıldığında sıvıların ADA aktivite düzeylerinde düşme gözlenmiştir. Serum ADA enziminin Km değeri adenozin için 1.6 mM bulunurken, 2'- deoksiadenozîn için 1.4 mM olarak saptanmıştır. Sonuç olarak kanserli hastalarda serum ADA aktivite düzeylerinin kontrollere oranla anlamlı bir artış gösterdiği, insan vücut sıvılarında ADA aktivite düzeylerinin farklı düzeylerde olduğu kanısına varılmıştır. Anahtar Kelimeler : Serum ve eritrosit ADA, kanserli hastalar, insan vücut sıvıları, adenozin, 2'- deoksiadenozin
Özet (Çeviri)
ABSTRACT M.S. Thesis THE LEVELS OF SERUM AND ERYTHROCYTE ADA ACTIVITIES AND SOME BIOCHEMICAL PARAMETERS IN CANCER PATIENTS, THE ADA ACTIVITIES OF HUMAN BODY FLUIDS, AND THE KINETIC PROPERTIES OF SERUM ADA ENZYME Oya KÖYLÜO?LU Gaziantep University-Graduate School of Health Sciences Department of Biochemistry Supervisor : Assoc.Prof. Yüksel ÖZDEMİR January -1997, 93 Pages In this study, in addition to serum and erythrocyte ADA activity levels, some serum biochemical parameters levels of the control group consisted of 42 healthy subjects (21 F, 21 M) and of 20 cancer patients (10 F, 10 M) were determined and the results obtained were compared. The levels of ADA activity of human body fluids (Cerebrospinal fluid, pleural and peritoneal fluids, joint effusion, saliva and urine) were also measured and some kinetic properties of human serum ADA were examined. Although the level of serum ADA activity of the cancer patients (23.0*6.7 U/L) was significantly higher (34%) than the control group iii(15.1 i 2.3 U/L), erythrocyte ADA level (68.6*23.3 nmol / h- mgHb) was not significantly different from the control group value (65.7 * 17.7 nmol / h- mgHb). Serum total protein (6.9 * 0.4 g / dl_) and albumin (3.6 * 0.6 g / dL) levels of cancer patients were statistically lower and AST activity (34.9 * 14.4 Ü/L) level was higher than the control group values. Although no ADA activity was observed in human saliva and urine, ADA activity, in varying levels, was obtained in the other body fluids. When 2'- deoxyadenosine was used instead of adenosine, the levels of ADA activities of the body fluids decreased. The Km of serum ADA enzyme was found as 1.6 mM for adenosine and 1.4 mM for 2'- deoxyadenosine. The results of this study indicated that serum ADA activity level of cancer patients is significantly higher than the control group value and the ADA activity level was different in each human body fluid. Key Words : Serum and erythrocyte ADA, cancer patients, human body fluids, adenosine, 2" - deoxyadenosine iv