Quasi-geometrik konveks fonksiyonlar için uyumlu kesirli integraller içeren eşitsizlikler
Inequalities for quasi-geometrically-convex functions via conformable fractional integrals
- Tez No: 588323
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA GÜRBÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu tezde öncelikle konveks fonksiyon kavramı ve çeşitli özellikleri incelenmiştir. Konvekslik türleri incelenmiştir ve konveks fonksiyonlar ile ortalamalar arasındaki ilişki ortaya konmuştur. Öncelikle kesirli türev ve integral kavramları tanıtılmıştır ardından uyumlu kesirli türev ve integrallerin tanımı verilmiştir. Uyumlu kesirli integral operatörü kullanılarak elde edilmiş ve literatürde mevcut olan bazı eşitsizlikler sunulmuştur. Araştırma bulgularında ise quasi- geometrik konveks fonksiyonlar için Hermite-Hadamard tipli eşitsizlikler elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, firstly convex function concept and various properties are examined. Convex function types are emphasized and a close relation between convex functions and averages is revealed. Then, the concepts of fractional derivative and integral are introduced. In recent years, the variants of fractional derivative and integral operators, which have begun to be studied by many researchers and shed light on the solution of many mathematical problems, have been recalled. Some inequalities which are obtained by using compatible fractional integral operator and present in the literature are presented. In the research findings, new integral inequalities for the class of quasi-geometrik convex have been proved with the help of matched fractional integrals.