Müzik eserlerine dair sorunlar ve müzik eserlerinin korunması
The problems encountered in and protection of musical works
- Tez No: 588326
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ NECİP ORTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu kapsamında sınırlı sayı ilkesi ile koruma altına alınan eser türleri belirtilmiş olup, söz konusu eserleri meydana getiren eser sahiplerinin mevcut hakları koruma altına alınmıştır. Modern çağın gerektirdiği değişimle birlikte eserlerin korunmasına dair düzenleme konuları da farklılık göstermiştir. Teknolojinin önlenemez gelişimi ile birlikte eserlerin topluma ulaşması oldukça kolaylaşmışken, eser sahipleri açısından ise cevap bulması oldukça zor sorular ortaya çıkmıştır. Müzik eserleri de Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu kapsamında düzenlenen diğer eser türleri gibi meydana gelen değişimlerden olukça etkilenmiş ve böylelikle müzik eserlerine dair yaşanan sorunlar ile eser sahiplerine yönelik koruma kapsamının nasıl olması gerektiği hususu önem taşımaya başlamıştır. Bu çalışma kapsamında müzik eserlerinin Fikir ve Sanat Eserleri Hukuku kapsamında korunması ve müzik eserlerine dair yaşanan sorunlar anlatılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The types of works that are protected under the principle of numerus clausus have been specified and the existent rights of the work-owners have been protected within the scope of the Law on Intellectual and Artistic Works. Along with the changes occurred in the modern era, the regulation topics regarding the protection of the works are varied likewise. Even through the accession of works to the public are eased with the unavoidable evolvement of the technology, questions that are hard to be answered are emerged from the point of work-owners. Musical works are also affected inevitably from the evolvements as well as the other works within the scope of the Law on Intellectual and Artistic Works. Therefore, the issue of how to cope up with the emerged-problems of musical works and the matter of how the protection scope shall be became crucial. In this study, the protection of musical works within the scope of Law of Intellectual and Artistic Works and also the problems encountered in musical works are tried to be explained in detail.