Batman'da kadın girişimciliğinin sorunlarının incelenmesi
An investigation i̇nto the problems of women entrepreneurship i̇n Batman
  1. Tez No: 588327
  2. Yazar: BERAT EMER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ONUR OĞUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Batman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
XXI. yüzyılın yükselen trendi olan girişimcilik kavramı, bir ürünü piyasaya sunan ve riski üstlenen kişinin yaptığı faaliyet olarak tanımlanmaktadır. İçinde bulunduğumuz süreçte, sanayi toplumunun yerini bilgi toplumuna bırakmaya başlamasıyla birlikte girişimcilik faaliyetlerinin önemi artmıştır. Bu süreçte gelişmiş ülkelerin yanı sıra, gelişmekte olan ülkeler açısından da girişimciliğin ekonomik kalkımada önemli bir oynadığı bilinmektedir. Toplumsal hayatta ve ekonomik aktivitelerde kadınların giderek artan etkisinin olması, girişimcilik faaliyetlerinde de kadınların kendilerine yer bulmaları sonucunu doğurmuştur. Türkiye'nin güneydoğu kesiminde bulunan Batman ilinde de, kadınların ekonomik hayatta giderek daha aktif hale gelmeleri, bu ildeki kadın girişimciliğine yönelik çalışmaların yapılmasında etkili olmaktadır. Çalışmada, kadın girişimcilerin başarısını etkileyen faktörlerin belirlenmesi, karşılaştıkları sorunların saptanıp bu sorunlara çözüm önerilerinin üretilmesi amaçlanmaktadır. Bu amaç doğrultusunda Batman ilinde girişimcilik faaliyetinde bulunan kadınlar araştırmanın kapsamını oluşturmaktadır. Nicel araştırma tekniklerinden anket yöntemi kullanılmıştır. Dokuz ana bölümden oluşan ve 126 kişiye uygulanan anket sonuçları SPSS v.21 yazılımı ile analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular il genelindeki girişmici kadınların yarısının hizmet sektöründe faaliyette olduğunu; başlıca sorunun ekonomik destek bulma olduğunu göstermiştir. Araştırma bulgularının bölgenin ve kadın girişimcilerin problemlerinin aşılması için politika üretiminde katkı sağlayacağı umulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The concept of entrepreneurship, which is the rising trend of the 21st century, is defined as the activity of the person taking the risk and introducing a product to the market. In this process, the importance of entrepreneurship activities has increased with the fact that the industrial society has begun to replace the information society. In this process, it is known that entrepreneurship plays an important role in economic development for developing countries as well as for developed countries. The increasing influence of women in social life and economic activities has resulted in women finding a place for themselves in entrepreneurship activities. Also located in the province of Batman in the southeast part of Turkey, women's economic life have become increasingly active, it is effective in carrying out studies on female entrepreneurship in this province. In this study, it is aimed to determine the factors affecting the success of women entrepreneurs, to identify the problems they encounter and to produce solutions for these problems. For this purpose, women engaged in entrepreneurship activities in Batman constitute the scope of the research. Questionnaire method was used in quantitative research techniques. The survey results, which consist of nine main sections and applied to 126 people, were analyzed with SPSS v.21 software. The findings indicate that half of the entrepreneurial women in the province are active in the service sector; The main problem was finding economic support. It is hoped that the research findings will contribute to the policy production to overcome the problems of the region and women entrepreneurs.