Akut ve kronik lösemilerde nükleer DNA içeriği ve yüzey antijenleri
Nuclear DNA content and determining the surface antigens in acute and chronic leukemia
- Tez No: 58834
- Danışmanlar: PROF. DR. EKİN ÖNDER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
ÖZET Akut ve kronik lösemiler, lösemik hücre populasyonunun normal lenfoid veya myeloid hücre farklılaşması sonucu ortaya çıkar. Morfolojik ve immunofenotipik özellikleri açısından geniş bir heterojenite gösteren akut ve kronik lösemi hücrelerin tanımlanmasında monoklonal antikorların kullanımı ve hücre siklusunun analizi Flow Sitometri tekniğinin uygulanması ile hücrelerin temel özelliklerinin güvenilir analizine imkan sağlamıştır. Bu çalışmayı Şubat 1994-Eylül 1996 tarihleri arasında KTÜ Tıp Fakültesi Farabi Hastanesine ilk defa müracaat eden akut ve kronik lösemi tanısı konmuş hastalar ile fakülte hastanesi dışında akut ve kronik lösemi tanısı konulmuş toplam 39 lösemi hastasının periferik kan ve kemik iliği materyalleri kullanıldı. Çalışma grubumuzu 17 AML, 12 ALL, 6 KLL, 4 KML toplam 39 vaka oluşturmaktadır. Akut ve kronik lösemili hastaların lösemik hücre populasyonu, hücre siklusu (Go/Gl, S, G2/M fazları) ve DNA içeliği analiz edilmiştir. Çalışma grubumuza alınan 17 AML vakasının 13 olgu (% 76) diploid, 4 olgu (% 24) aneuploid özellik göstermektedir. Aneuploid özellik arzeden olgularımızdan 3'ü hiperploidi l'i ise hipoploid olgudur. 17 AML olgusundan 1 vaka yüksek proliferasyon göstermiştir (S+G2/M>% 15). AML'li olgulardan 3'ünde (% 18) bifenotip lösemi saptanmış olup bunlardan 1 olgu M2 olup CD 19, CD33 antijenlerini, 1 olgu M3 olup CD19, CD33 antijenlerini, 1 olgu M4 karakterinde olup CD 19, CD33 pozitifliğini birarada taşıdığı tespit edildi. Bifenotip özelliğe sahip olan AML'li hastaların kısa sürede kaybedildiği görüldü. AML'li olgularda CD13, CD33, HLA-DR yüksek pozitifliği dikkat çekicidir. 17 AML tanısı konan vakaların FAB sınıflandırma sistemlerine göre 2 olgu (% 12) Mİ, 8 olgu (% 47) M2, 2 olgu (%12) M3, 5 olgu (% 29) M4 olarak belirlendi. 12 ALL vakasından 7 olgu (% 58) diploid, 5 olgu (% 42) aneuploid özellik göstermektedir. Aneuploid özellik gösteren vakalardan 4 olgu hiperploid, 1 olgu ise hipoploiddir. ALL olgularında CD 10, CD 19, HLA-DR yüksek pozitifliği dikkat çekicidir. 12 ALL vakası FAB sınıflandırma sistemlerine göre 8 olgu (% 67) L2, 4 olgu (% 33) Ll olarak tespit edildi. 6 KLL vakasından 5 olgu B-lenfoid, 1 olgu T-lenfoid özellik arzetmektedir. Hepsi diploid özellik52 göstermektedir. KLL vakalarının hepsinde CD5 antijeni pozitiftir. 4 AML vakasının hepsi diploid olarak tespit edildi. 4 AML vakası CD13, CD33 pozitif olarak tespit edildi. Sentez fazı yüksek olan 2 vaka kısa sürede kaybedildi (14.2, 10.6). Lösemiler geçmiş yıllarda blastların morfolojik özelliklerine göre sınıflandırılıyordu. Bu sınıflandırma daima farklı hücre alt gruplarını belirlemede yeterli olmamakta idi. Bu itibarla akut ve kronik lösemi vakalarının Flow Sitometri tekniği ile immunfenotiplendirmesi yapıldı ve diğer yöntemlere göre hızlı, güvenilir, objektif olduğu kanaatine varıldı.
Özet (Çeviri)
53 SUMMARY Acute and chronic leukemia arise from differentiation of normal myeloid or lymphoid cells, and show heterogenite according to their morphologic and immunophenotyping properties, analysis of the cell cycle by flow cytometric technic is currently employed to determine basic properties of the cells in leukemias. Present study was carried out on 39 leukemia patients' peripheric blood and bone narrow material collected between February 1994-september 1996, cases were diagnosed acute and chronic leukemia at the Farabi Hospital of KTU, 39 cases consisted of 17 AML, 12 ALL, 6 CLL, 4 CML, DNA, cellcycle (Go/Gı, S, G2/M) and leukemic cell population were analysed of 17 AML patients, 13 (76 %) were diploid, 4 (24 %) aneuploid type. One of the aneuploid was hipoploid, and three of the them were hiperploid. One patient out of 17 AML showed high proliferation (S+G2M>15 %). Biphonotype leukemia were determined in three of the AML patients each of which were M2, M3 and M4 carying CD 19 and CD33 antigens. Biphonotype AML patients had shorter life period. High posetivity of CD33, CD13, and HLA-DR in AML cases was very interesting. 17 AML cases were grouped according to FAB classification, 2 cases (12 %) Ml, 8 cases (47 %) M2, 2 cases (12 %) M3, 5 cases (29 %) M4. Seven cases 58% of 12 ALL patients were diploid, 5 cases (42 %) aneuploid type. Four cases of aneuploid type were hiperploid, one cases was hipoploid. High CD 10, CD 19, and HLA- DR posetivity was interesting in ALL cases. According to FAB classification, 8 cases (67 % ) L2, 4 cases (33 %) LI, were determined in 12 ALL patients. Of six ALL patients with diploid type five cases were B-lymphoid, and one was T-lymphoid. CD5 antigen was posetive in all CLL cases. All 4 AML patients were posetive for CD 13, CD33. Two cases with high synthesis phose died in a short time period (14.2, 10.6). In recent years leukemia have been classified according to morphologic properties of the blast. However, this has not always been satisfactory in chronic and acut leukemia patients was more sensitive, quick and objective. In the present study, our results showed that the use of flow cytometry technic and immunophenotyping was more sensitive, quick and objective.