İklim değişikliği, afetler ve insan hakları: Çevresel zorunlu göç
Climate change, disasters and human rights: Environmental forced migration
  1. Tez No: 588456
  2. Yazar: SEDA YURTCANLI DUYMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN DOĞRU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Sosyoloji, Law, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 371
Özet
Çevresel koşullarda yaşanan değişimler insanlık tarihi boyunca göç hareketini tetikleyen ve şekillendiren önemli bir faktör olmuştur. Yaşanan çevresel değişim neticesinde kişilerin yaşam alanlarını bireysel veya toplu olarak, zorunlu yahut isteğe bağlı şekilde terk etmeleri süregelen bir olgudur. Ancak günümüzde, iklim değişikliğinin aniden veya zamanla tetiklediği çevresel felaketler nedeniyle yaşanan göç hareketi sistematik bir hal alma eğilimine girmiş ve hayati bir önem kazanmıştır. Çevresel felaketler nedeniyle yaşanan zorunlu insan hareketliliğinin görünüm çeşitliliği, kavramsal açıdan bir tanımlamanın yapılması gerekliliğini ortaya çıkartmaktadır. Öte yandan bu kişilerin nasıl bir hukuki korumadan faydalanabileceği sorusunun da cevabı bulunmalıdır. Kamu hukuku doktora tezi olan bu çalışmada, afetler nedeniyle yaşam alanlarını terk etmek zorunda kalan göç mağdurları çevresel yerinden olan(lar) olarak nitelendirilmiştir. Ardından ulus üstü düzeyde öngörülen mevcut koruma rejimlerinin bu kişiler için yeterli ve elverişli bir hukuki koruma sağlamaktan uzak olduğu tespit edilmiştir. Hayatta kalma kaygısıyla gerçekleşen ve yakın gelecekte yüz milyonlarca insana ulaşması öngörülen zorunlu göç senaryolarına karşı hak ve ihtiyaç temelli bir yaklaşımla yeni ve küresel bir koruma rejiminin oluşturulması önerisi ortaya konmuştur. Yerinden olmanın sonuçlarıyla mücadele etmenin yanı sıra çevresel zorunlu göç hareketini önleme hedefinin bir ürünü olarak sunulan bu yeni koruma rejimi önerisi, çevre hakkına özel bir vurgu yapmaktadır. Rejimin etkililiğinin sağlanabilmesi için de kurumsal, finansal ve denetimsel yapılara yönelik öneriler geliştirilmiştir. Son olarak, küresel koruma rejimi önerisinin Türkiye'deki iklim değişikliği, afet ve göç yönetimine ve ilgili hukuk düzenine olası etkilerine değinilmiştir. 21. yüzyılın en büyük ekolojik, insani, güvenlik ve sürdürülebilirlik krizi olarak beliren çevresel zorunlu göçler karşısında mevcut hukuksal boşluğu doldurma konusunda Devletlerin ağırlıklı isteksizliği, bugün çözüm önerilerini ütopyalar haline getirebilmektedir. Ancak bu yaşamsal krizin etki ve sonuçlarından hiç bir toplum azade değildir. Dolayısıyla ortaya konan çözümlerin hayat bulması aslında imkansız değildir ve belki de beklenenden yakındır.
Özet (Çeviri)
Changes in environmental conditions have always been an effective stimulating factor for migration, throughout history of humankind. However, today, with the environmental disasters triggered by climate change, sudden or slow onset, the migration movement started to become systematic and gained vital importance. In the context of environmental disasters, forced migration movement has different appearances. People who escaped against the disasters lack both a conceptual definition and an effective political and legal protection. In this thesis, person who had to escaped from his/her living space due to disasters was defined as environmental displaced person. Then, it was founded that current protection regimes at supranational level do not provide adequate and appropriate legal protection for these persons. In this study, a new and global protection regime, based on rights and needs, was proposed for people who escaped by the fear of survival against the disasters and are expected to reach hundreds of millions in the near future. This new protection regime proposal places special emphasis on the right to the environment. Because in addition to fighting the consequences of displacement, this proposal also has a goal of preventing environmental forced migration. In order to ensure the effectiveness of the regime, suggestions have been developed for institutional, financial and supervisory structures. And finally, it has been mentioned about the potential impact of the global protection regime proposal to climate change, disaster and migration management and the rule of law in Turkey. Environmental forced migrations are accepted as the most serious ecological, humanitarian, security and sustainability crisis of the 21st century. It is crucial for a fair order to fill the present legal gap regarding the protection of environmental displaced person. But States' unwillingness to fill this gap cause to qualify as utopias. However, no society is exempt from the effects and consequences of this vital crisis. Therefore, execution of the solutions that are set forth is not impossible, in fact seems sooner than expected.