Bangladeş ve Amerika Birleşik Devletlerinden seçilmiş kıyı alanlarında çevreden kaynaklanan göç
Environmentally induced migration of selected coastal areas in Bangladesh and United States of America
- Tez No: 541017
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİMET ÖZBEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kent ve Çevre Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 262
Özet
21. yüzyılda meydana gelen doğal afetler, küresel çevresel değişim ve özellikle iklim değişikliğini tetikleyerek iç göç başta olmak üzere insanların zorunlu yer değiştirmelerine yol açan güçlü bir etmen haline gelmiştir. Çevresel baskı karşısında bir tepki stratejisi olarak hareket söz konusu olduğunda, değişimdeki hız çevreden kaynaklanan olası, zorunlu ya da acil göçün farklı türlerini etkilemektedir. Bu tezde kullanılan literatür taraması yöntemi ve karşılaştırmalı örnek çalışma tekniği ile yer değiştirmeye ve göçe yol açan itici nedenler, ulusal ve yerel düzeyde politik yaklaşımlar, hakları, dirençliliği ve yeniden yerleşimi vurgulanmıştır. Bangladeş kıyı alanı ve ABD'deki Louisiana kıyı alanlarından seçilmiş deniz seviyesi yükselişi, kıyı erozyonu ve kasırga örnekler ayrıntılı bir şekilde ele alınarak, insanların doğayla iç içe kalmalarını sağlayarak, yer değiştirme planlaması yolunu teşvik ederek ve direnç odaklı gelişme, sigorta, vergi politikalarıyla teşvikleri içererek göçün önüne geçilmesi gibi farklı müdahaleleriyle ilgili konular vurgulanmaya çalışılmıştır. Bu hususları vurgulayarak uluslararası düzeyde yasal gayretlerin gerekli olduğu, çalışmada ortaya konulmuştur. Devlet politikaları kapsamında geliştirilen yasal uygulamaların yanı sıra ulusal düzeyde yeterli politik yaklaşımlar ve önlemlerinin geliştirilmesinin önemi vurgulanmıştır. Mevcut politikalar ve haklar ile dirençlilik ve yeniden yerleştirme konuları entegre edilerek göçü önlemenin ne kadar doğru bir yaklaşım olduğu anlatılmış, yerel yönetim otoritelerine yönelik kapasite geliştirme çalışmaları ile seçilen örneklerde insanların yerinden olmasının azaltılabileceği sonucuna ulaşılmıştır. Son olarak, sadece farklı çevre ve iklimsel olaylarla başa çıkabilme yeteneğini incelenmekle kalınmayıp, ekolojik adalet ve toplumsal hareketler yoluyla doğa olayları ile başa çıkılabilineceği ve doğa olayları sonucunda kıyı alanlarında yaşanılabilir bir çevre oluşturulabileceği işaret edilerek, toplumsal dayanışmanın ve örgütsel hareketin önemi ifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the 21st century, natural disasters, global environmental change, and climate change in particular, has become a powerful driver and catalyst of migration especially internal migration. When it comes to moving as a response strategy in the face of environmental stress, the pace of change in the environment makes significant influence on the type of migration. Using literature review method and comparative case study technique, this thesis has explored push factors that lead to displacement and migration, governmental responses, national and local level policy approaches, rights, resilience and resettlement issues. The selected cases of sea level rise, coastal erosion and hurricane from coastal areas of Bangladesh and the Louisiana state of the United States of America, this study highlights different considerations of governmental response such as keep people stay with nature, encourage through relocation planning, discourage or prohibit migration by providing resilience oriented development, or discourage or prohibit migration by providing insurance, tax based policies etc. By highlighting the above considerations, this study found out international level legal efforts are highly necessary. Developing robust policy measures at national level as well as state level legal practices, integrating rights, resilience and relocation issues with existing relevant policies, involving local people in policy making process etc. can reduce human displacement from the selected cases. Finally, this study pointed out that there is need not only examine the impact response or ability to cope with different environment and climatic event but also making viable through ecological justice and social movement.