Yeşil büyüme ve OECD ülkeleri üzerine bir analiz
An analysis of green growth and OECD countries
- Tez No: 588461
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmada çevre iktisat bilimi ilişkisi tarihsel olarak ele alınmış, iktisadi faaliyetlerin çevreye etkisi incelenmiş, uluslararası kuruluşların bu bağlamda katkıları ele alınmıştır. Yeşil Büyüme yaklaşımına ulaşıncaya kadar geçen süreçte önemi yadsınamayacak iktisadi büyüme ve kalkınma kavramları ve özellikle sürdürülebilir kalkınma değerlendirilmiştir. Son olarak da Yeşil Büyüme kavramı betimsel olarak ele alınarak TOPSİS ve Entropi yöntemleri ile OECD üyesi ülkelerin performans kıyasları yapılmıştır. Çalışmanın sonuçları Yeşil Büyümeye tüm alanlarda liderlik eden bir ülke bulunmaması yönüyle OECD raporları ile örtüşmektedir. Bununla beraber yeşil patentlerin ülkelerin Yeşil Büyüme rotalarındaki önemi de ayrıca Çalışma'da elde edilen değerli bir sonuçtur.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between environment and economic science has been discussed historically, the impact of economic activities on the environment has been examined and the contributions of international organizations in this context have been discussed. The concepts of economic growth and development which cannot be denied importance in the process reaching to Green Growth concept and especially sustainable development have been evaluated. Finally, the concept of Green Growth has been analyzed descriptively and TOPSIS and Entropy methods have been compared with OECD member countries' performance. The results of the study coincide with the OECD reports on the absence of a country that leads Green Growth in all areas. However, it is important to see how important green patents are in the countries' Green Growth routes.