Günümüz dijital baskı teknolojisinin tekstil kumaş baskısı üretim sürecine etkisinin incelenmesi
Analysis of the effect of modern digital printing technology on textile fabric printing process
  1. Tez No: 588538
  2. Yazar: ESEN YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. AHMET ÖNER GEZGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Giyim Endüstrisi, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Clothing Industry, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moda ve Tekstil Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu tez çalışmasında, Klasik Baskı Yöntemleri ve son çeyrek yüzyıldır tekstil endüstrisine dahil olan Dijital Baskı Teknolojisi'nin tarihsel süreçteki gelişimi irdelenmiş, teknolojik açıdan aradaki farklı yapılanma ve yaklaşımlar tespit edilerek yorumlanmış ve“Günümüz Dijital Baskı Teknolojisinin Tekstil Kumaş Baskısı Üretim Sürecine Etkisinin İncelenmesi”araştırılarak açıklanmıştır. Günümüz dijital baskı teknolojisinin kumaş baskısı üretim sürecine etkisini anlayabilmek için klasik emprime baskıda kullanılan baskı yöntemlerinin araştırılması ve açıklanması bu tez çalışmasının ilk başlangıç aşamasını oluşturmaktadır. İlerleyen bölümlerde Klasik Baskı ve Dijital Baskı Teknolojisinin çeşitleri, çalışma prensipleri, birbirine karşı üstünlük ve eksiklikleri, uygulama alanları incelenmiştir. Dijital Baskıların renk yönetim sistemleri (ICC Profil, RIP Yazılımlar), iş akışı, iş gücü, gerekliliği ve moda sektörünün beklentileri konusundaki araştırmalara özet ve dijital teknolojinin geleceği konusu ilave edilerek tezin son bölümleri yazılmıştır. Bu araştırmanın genel amacı, klasik emprime ve günümüz dijital baskı teknolojisinin modaya ve kumaş üretim sürecine etkisi konusunda araştırma yapmak veya bu sektörlerde yer almak isteyenler için bir yazın oluşturmaktır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, Classical Printing Methods and the history of the development of Digital Printing Technology, which has been included in textile industry for the last quarter century, is examined. Between different structures and approaches has been interpreted that determined in terms of technological and“Analysis of the Effect of Modern Digital Printing Technology on Textile Fabric Printing Process”is explained. As an introduction to understand the effect of modern digital printing technology on the fabric printing production process, the research and explanation of the classical printing method have been illustrated on the first chapter of this thesis. On the following chapter, the types, concept, advantages and disadvantages of Classical Printing and Digital Printing Technology, and its areas of implementation are fully described. And at the final part of this thesis, the summary and future forecast of digital technology which includes the colour management systems of Digital Printings (ICC Profiles, RIP Software), workflow, workforce, necessity, and expectations of the fashion sector have been deeply explained. The general purpose of this research is to create a literature for those who want to do research on the effect of classic printing and modern digital printing technology on fashion and fabric production process, or to take part in fashion industry.