Lojistik sektöründeki gelişmenin ekonomik büyümeye etkisi: Karşılaştırmalı bir analiz
The effect of logistics development on economic growth: A comperative analysis
- Tez No: 588551
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU DEMİRCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Ulaşım, İşletme, Economics, Transportation, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ulaştırma ve Lojistik Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Küreselleşmenin yardımı ile hızla gelişen ülke ekonomileri ülkeler arası rekabette öne çıkabilmek adına yeni dinamiklere ihtiyaç duymaya başlamışlardır. Bu durum lojistik sektörünün ülke ekonomisine destek veren bir sektör olarak öne çıkmasına olanak tanımıştır. Bu nedenle günümüzün gelişmekte olan ülkeleri lojistik sektörlerinin gelişmesine ve iyileşmesine kayda değer bir önem vermektedirler. Bu çalışma ayrıntılı bir literatür incelemesi ışığında belirlenen, Türkiye ve BRICS ülkelerine ait 1999 – 2017 yıllarını kapsayan veriler ışığında vektör otoregresif (VAR) analizi yardımı ile ekonomik büyümenin lojistik gelişmeyle olan karşılıklı ilişkisini incelemeyi hedeflemektedir. Çalışmanın temel hipotezi“lojistik sektöründeki gelişmeler ile ekonomik büyüme arasında karşılıklı bir olumlu etki olduğu”yönündedir. Diğer bir ifadeyle çalışma lojistik gelişmeler ekonomik büyümeyi etkilerken, ekonomik büyümenin de lojistik gelişmeleri desteklediğini savunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Due to rapid economic growth with the help of globalization, countries aiming to step forward competitively are in need of new dynamics. As a consequence of that, logistics sector holds the opportunity to be distinguished as a support to economic growth. Therefore, today's developing countries attach a great importance to logistics developments and improvements. Within the scope of this research, variables on BRICS countries and Turkey for the time period from 1999 to 2017 have been determined in consideration of a detailed literature review, and analyzed with vector autoregressive (VAR) models. The main hypothesis of this research is that there is a bilateral positive relationship between logistics development and economic growth. In other words, this paper advocates that not only logistics developments support economic growth but also vice-versa.