Apendektomi olgularının retrospektif değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of appendectomy cases
- Tez No: 588603
- Danışmanlar: DR. M.ALİ ÖNAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Apendektomi, akut batın nedeni ile yapılan en sık cerrahi operasyondur. Çoğu merkezde yapılan çalışmalarda komplikasyon oranı oldukça düşük olup, mortalite görülmemektedir. Biz de servisimizde 1995-1999 yılları arasında apendektomi uygulanan 474 olguyu retrospektif olarak değerlendirdik. Çalışmamızda apendektomi olguları yaş, cinsiyet, hastaların yerleşim yerleri, preoperatif tanıları, postop hospitalizasyon süreleri, komplikasyonlar yönünden incelendi ve literatürle karşılaştırılması amaçlandı. Olguların yaşları 9 ila 85 arasındaydı. %67,3'ü erkek, %32,7'si kadındı. Hastaneye geliş süresi ortalam 35,2 saat idi. Karın ağrısı %98,3, ateş %76,5, bulantı %45, kusma %26,8 idi. %95 batında hassasiyet, %91,8 rebaund, %53,2 ise defans muskuler vardı. Kan lökosit değerleri %89,5 olguda 10000-20000/mm3 arasındaydı. Perfore apandisit oranı %13,1 idi. Perfore apandisitli olgularda ortalama yatış süresi 6,93 gün idi. Negatif apendektomi oranı %12,4 idi. Postoperatif toplam komplikasyon oranı %9,7, perfore aandisitli olgularda %25,8 ve nonperfore olgularda %8,5 olarak bulundu. Yara yeri enfeksiyonu %4,4, mortalite oranımız sıfır olarak bulundu. Bulgular literatürle uyumlu olarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Appendectomy is the most common surgical operation for acute abdomen. Most of the studies performed in the centers have a very low complication rate and no mortality. We retrospectively evaluated 474 patients who underwent appendectomy between 1995 and 1999 in our department. In our study, appendectomy cases were examined in terms of age, sex, location of the patients, preoperative diagnoses, postoperative hospitalization periods, complications and to compare them with the literature. The ages of the patients ranged from 9 to 85 years. 67.3% were male and 32.7% were female. The mean time of hospitalization was 35.2 hours. Abdominal pain was 98.3%, fever was 76.5%, nausea was 45% and vomiting was 26.8%. 95% had abdominal tenderness, 91.8% rebaund, 53.2% had muscular defense. Blood leukocyte rates were between 10000-20000 / mm3 in 89.5% of the cases. Perforated appendicitis rate was 13.1%. The mean length of hospitalization in patients with perforated appendicitis was 6.93 days. The rate of negative appendectomy was 12.4%. The overall postoperative complication rate was 9.7%, 25.8% in perforated appendicitis and 8.5% in nonperforated cases. Wound site infection was 4.4% and the mortality rate was zero. Findings were were consistent with the literature.