Üreme sezonunda fluorogestone asetat ile senkronize edilen keçilerde aşım sonrasında yapılan steroid ve non steroid antienflamatuar enjeksiyonlarının gebelik oranları üzerine etkisi
Effect of postbreeding steroid and non-steroid antiinflammatory injections on pregnancy rates in goats synchronized with fluorogestone acetate during breeding season
- Tez No: 588615
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN DOĞRUER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğum ve Jinekoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 37
Özet
Araştırmada aşım sezonunda fluorogeston asetat içeren süngerler ile östrüsleri senkronize edilen damaskus keçilerinde aşım sonrası 14-15. günlerde deksametazon ve diklofenak sodyum enjeksiyonlarının gebelik üzerine etkilerinin incelenmesi amaçlandı. Bu amaçla yaşları 3-6 arasında değişen, entansif sistemde serbest olarak yetiştirilen laktasyondaki 125 baş damaskus keçisi kullanıldı. Çalışmada fluorogeston asetat emdirilmiş süngerler (Chronogest, İntervet, Türkiye) vaginada 9 gün tutuldu. Süngerlerin çıkarılması anında keçilere 500 IU PMSG (Chronogest PMSG, İntervet, Türkiye) ve 125 mcg kloprostenol (Estrumate, MSD, Türkiye) kas içi yolla uygulandı. Östrüslerin belirlenmesi ve aşımların gerçekleştirilmesi amacıyla 20 damaskus ırkı teke kullanıldı. Tekeler süngerlerin çıkarılmasından 12 saat sonra sürüye katıldı. Östrüste olan keçilerin aşımları gerçekleştirildi. Aşımları yapılan keçiler üç gruba ayrıldı. Bütün gruplara enjeksiyonlar aşım sonrası 14-15. günlerde yapıldı. DFSG grubuna (n=40) Diklofenak sodyum (Reuflogin, Vetaş TÜRKİYE) DMG grubuna (n=38) deksametazon (Vetakort, Vetaş, Türkiye) kas içi yolla enjekte edildi. Üçüncü grup (CK, n=47) kontrol grubu olarak bırakıldı ve hiçbir uygulama yapılmadı. Gebelik oranları DFSG keçilerde %82.5 (33/40), DMG keçilerde %78.9 (30/38), CG keçilerde ise %61.7 (29/47) olarak belirlendi. DFSG ile CG gruplarının gebelik oranları arasında istatistiksel fark belirlenirken (p=0.03), DMG grubunun CG grubuna göre gebelik oranları arasında rakamsal olarak artış belirlenmesine rağmen istatistiksel fark tespit edilemedi (p=0.086). Sonuç olarak FGA süngerlerle östrüsleri senkronize edilen laktasyondaki damaskus keçilerinde aşım sonrası 14-15. günlerde yapılan diklofenak sodyum enjeksiyonlarının gebelik oranlarını artırdığı belirlendi. Çalışma sonuçlarına göre deksametazon enjeksiyonlarının fertiliteyi rakamsal olarak artırmasına rağmen istatistik olarak anlamlı kabul edilen sınırlarda değildi (P=0.086). Deksametazonun damaskus keçilerinde fertiliteye etkisi konusunda daha fazla örnekle ve hormonal incelemelerle ileri çalışmalara gereksinim duyulduğu kanısına varıldı.
Özet (Çeviri)
In this study it was aimed to determine the effects of dexamethasone and diclofenac sodium injections at 14-15 days postmating on pregnancy of lactating damascus goats of which the estrous were synchronized with FGA impregnated vaginal sponges. For this purpose, 125 lactating Damascus goats, aged between 3-6 years, breed freely in the intensive system were used. Fluorogestone acetate impregnated sponges (Chronogest, Intervet, Turkey) were kept in vagina for 9 days during the study. At the time of sponge removal 500 IU PMSG (Chronogest PMSG, Intervet, Turkey) and 125 mcg cloprostenol (Estrumat to MSD, Turkey) was administered intramuscularly to the goats. Twenty Damascus bucks were used for the detection of oestrus and mating. The bucks were introduced into the flock 12 hours after removal of the sponges and the goats in estrous were mated. The goats were allocated into three groups. Injections to all groups were exceeded 14-15 days postmating. While DFSG (n=40) group received Diclofenac sodium (Reuflogin, Vetaş TURKEY) DMG group (n=38) received dexamethasone (Vetakort, Vetaş, Turkey) intramuscularly. The third group (CK, n = 47) was left as the control group and no treatment was performed. Pregnancy rates were 82.5% (33/40) in DFSG goats, 78.9% (30/38) in DMG goats and 61.7% (29/47) in CG goats. While the statistical difference was determined between DFSG and CG groups (p = 0.03), there was no statistical difference between the DMG group and CG group (P = 0.086). As a result, it was concluded that diclofenac sodium injections performed on 14-15 days postmating in lactating damascus goats which the estrus were synchronized with FGA sponges increased pregnancy rates. According to the results of the study, although dexamethasone injections improved the fertility numerically, it was not within the limits accepted as statistically significant (P = 0.086). Further studies on the effect of dexamethasone on fertility in damascus goats and hormonal examinations are needed.