Kayseri burması üzerine bir araştırma
A research on Kayseri bracelet
  1. Tez No: 588616
  2. Yazar: EMİNE TÜRKARSLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERAL BÜYÜKYAZICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Crafts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: El Sanatları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Geleneksel üretimi yapılan takıların günümüzde giderek azalması bu konuda çalışmalar yapılması gerekliliğini ortaya koymaktadır. Bu çalışmada Kayseri ili geleneksel takılarından olan Kayseri Burmasının motif özellikleri, geleneksel yapımı, süsleme teknikleri, burma yapımında kullanılan araçlar ve altın işlemeciliği yapan ustaların özellikleri araştırılmıştır. Araştırmada, Kayseri ili merkezinde bulunan ustalarının görüşlerine başvurulmuştur. Yörede geleneksel olarak Kayseri Burması yapımındaki tel çekmeden parlatmaya kadar tüm aşamalar fotoğraflanarak belgelenmiştir. Anket formu hazırlanarak Kayseri il merkezinde Kayseri Burması yapan (eskiden ve günümüzde) ustalara uygulanmıştır. Anket formu ile elde edilen bilgiler değerlendirilerek ustaların demografik özellikleri, çalışma ortamları, mesleğe yönelik durumları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
At the present time, reductions of jewelries, which are traditional production, introduce the requirement of studies on this issue. In this study, traditional production, motif properties, decoration techniques of Kayseri Bracelet that is traditional jewelry of Kayseri province, tools and materials used in production of the bracelet and characteristics of the craftsmen who are embroiderer of gold are investigated. In the research, opinions of the craftsmen, who live in town center of Kayseri, are asked. Entire steps from pulling the wire to shining in traditional production of Kayseri Bracelet in the region are documented by taking photos. A survey form is prepared and conducted to Kayseri Bracelet craftsmen in town center of Kayseri. Demographic features, working environment, situation related to the craft of the craftsmen are determined by evaluating the information obtained by the survey.