Tarihsel süreç içerisinde mülkiyet ilişkilerindeki dönüşüm ve kadın emeğinin değersizleşmesi: Veblen'in iktisadi düşüncesi üzerinden bir değerlendirme
The transformation of property relations and trivializing of women labor within historical period: An evaluation by referring to Veblen's economic thought
  1. Tez No: 588620
  2. Yazar: CEREN SONGÜL TAMKOÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLENAY BAŞ DİNAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Economics, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Tezin amacı mülkiyet ilişkilerinin oluşmasıyla birlikte kadının toplumsal konumundaki değişiklikleri hem tarihsel süreç içerisinde hem de Veblen'in iktisadi düşünce sistemi içerisinde ele almaktır. Bu bağlamda ilkel topluluklardan itibaren ele alınan mülkiyet ilişkileri ve kadın olgusu kapitalizmin gelişmesi ve Sanayi Devriminden sonrasına kadar uzanmaktadır. Tezin asıl konusu mülkiyet ilişkileri ve kadın emeğinin değersizleştirilmesi olduğu için feminist hareketlerden bahsedilmemiştir. Burada amaçlanan Veblen'in evrimsel iktisadi analizindeki kendine özgü kavramlarla ilkel barbar toplumlardan, yağmacı toplumlara ve yağmacı toplumlardan da nihai olarak modern toplum aşamasına geçilirken kadın emeğinin değersizleştirilme sürecinin açıklanmasıdır. Öte yandan tarihsel süreç içerisinde inşa edilen toplumsal cinsiyet ve ataerkinin kökenlerine değinilmiş ve bu kavramlar Veblen'in düşünce sistemiyle ifade edilmiştir. Bu bağlamda, bu tezde Veblen'in ortaya koyduğu iktisadi düşünce sisteminin, günümüzde kadınların yaşadığı sorunlara ve kadının ataerkil yapı içindeki toplumsal konumuna ışık tutması açısından oldukça aydınlatıcı olduğu vurgulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The main aim of this study is to analyze the societal role of woman within both historical period formed by property relations and Veblen's economic thought. In this context, the property relations and women's role traced to forming of primeval societies and continued to development of Capitalism and post-Industrial Revolution. Due to problematic of the study on property relations and trivializing of women labor, feminist movements were mainly mentioned. In doing so, the trivializing process of women labor was scrutinized within the historical period from primeval-barbarian societies to looters, and from looter societies to modern societies by referring to specific concepts underlined in the Evolutionary Economic Theory of Veblen. Additionally, the gender and patriarchy issues were described within historical period. In this context, the study pointed to elucidatory aspect of Veblen's Economic Theory in understanding the societal role of women in patriarchal structure and their issues in modern society.