Türkiye'de reenkarnasyon
The Turkey in reincarnation
  1. Tez No: 588662
  2. Yazar: HASRET BAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FAZIL KARAHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmada, çok eski çağlardan beri farklı coğrafyalarda varlığını sürdüren reenkarnasyon inancı çeşitli yönlerden ele alınmaktadır. Dört bölümden oluşan bu çalışmanın birinci bölümünde reenkarnasyon ve tenasüh inancı değerlendirilmektedir. İkinci bölümde, tarihi süreçte reenkarnasyon ve tenasüh inancının, farklı dinlerdeki yansımaları incelenmiştir. Üçüncü bölüm, tenasüh inancının günümüzdeki karşılığı olan reenkarnasyon düşüncesi ele alınmış ve bu bağlamda ülkemizde yapılan çalışmalar yer almıştır. Dördüncü bölümde ise reenkarnasyon inancını benimsemiş kişilerden dinlediğimiz hikâyeler yer almaktadır. Esas olarak reenkarnasyon veya tenasüh diye adlandırılan yeniden doğuş inancının İslam düşüncesindeki yerini sorguladık. Bu çalışmamızın sonucunda reenkarnasyon inancının, İslam dininin en temelde Tanrı, evren ve insan zihniyle uyuşmadığını ortaya koyduk.
Özet (Çeviri)
In this study, the reincarnation belief that has existed in different geographies since ancient times is discussed in various aspects. In the first part of this study which consists of four chapters, reincarnation and recovery beliefs are evaluated. In the second part, the reflections of reincarnation and recovery belief in different religions in historical process are examined. In the third chapter, the idea of reincarnation, which is the equivalent of the religious belief of today, is discussed and in this context, the studies carried out inour country are included. In the fourth part, we hear stories from people who have adapted the reincarnation belief. We questioned the place of reincarnation or reincarnation belief in Islamic thought. As a result of this study, we have revealed that the reincarnation belief of the Islamic religion is basically incompatible with the mind of god, universe and human.