Şirket değerlenmesinde reel opsiyonun teorisinin uygulanması
The application of real options theory in the value of business
  1. Tez No: 588678
  2. Yazar: ALVARO JESUS CASTRO ARCE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖKTUĞ CENK AKKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Finansı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bir işletme çeşitli nedenlerden dolayı kendi başına bir değerleme yapmak isteyebilir. Yıllar boyunca geleneksel yöntemler finansal alanda daha çok kullanılan yöntem olmuştur. Şirketin muhasebesine büyük ölçüde destek veren bu yöntemler, şirketin birçok iç yatırımının (opsiyon olarak da adlandırılır) masaya koyabileceği potansiyel değeri yansıtmamaktadır. Bu durumla yüzleşmek için, bilimin farklı alanlarının yöntemleri uyarlanıp finansal dünya diğer alanlarından araçlar almıştır. Finansal opsiyonu hesaplanma şekli, altta yatan seçeneğin riskine ve belirsizliğine dayanmakta; ve bu“değişkenliğin”işletmenin değerini arttırıcı olarak görünmektedir. Reel Opsiyon Değerleme (ROD ingilizce kısaltması), yatırımcılar ve yöneticiler için mevcut en yenilikçi tekniklerden biridir. Finansal Opsiyon Metodolojisi'nin uygulanması ve işletmeye sürekli bir yatırım projesi olarak yaklaşımı, Şirket Değerleme yöntemlerine ana katkılarından biridir. Net Bugünkü Değeri (NBD) düşük olan işletmeler; hatta olumsuz bir değerlemeyle bile, piyasadaki güçlü yönleri ve fırsatları göz önüne alındığında, olası bir nakit üreticisi olarak alınabilmektedir.
Özet (Çeviri)
A business might want to perform a valuation on itself for several reasons. During years the traditional methods have been the more used ones in the financial field. These methods, heavily support in the company's accounting, don't reflect the potential value that many inner investments (also called options) of the company can put on the table. In order to face this situation, the financial world has taken tools from its other fields; adapting the methods of different areas of the science. The way financial options are calculated is based on the risk and uncertainty of the underlying option; and how this“volatility”can be seemed as a value enhancer. Real Option Valuation (ROD) is one of the most innovative techniques currently available for investors and managers. Its application of the Financial Option Methodology, and is approach of the business as a constant investment project, is one of its main contributions to the Company Valuation methods. Businesses with low Net Present Value (NBD); or even with a negative valuation, can be taken as a possible cash generator, taking into account their strengths and opportunities in the market.