İstismarcı yönetim algısının zorunlu vatandaşlık davranışlarına etkisinde Kariyerizmin moderatör etkisi
Moderator effect of Careerism on the effect of perception of abuse management on compulsory citizenship behaviors
  1. Tez No: 588694
  2. Yazar: EMEL DOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERAL ELÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışma ile yönetici davranışlarından biri olan istismarcı yönetim algısına, onun doğurduğu zorunlu vatandaşlık davranışlarına ve kariyerizm kavramlarına değinilmiştir. Çalışanların uzun süre maruz kaldığı istismarcı yönetimin birçok örgütsel davranış üzerindeki negatif etkisi ve bunun çalışanlar üzerindeki gerek psikolojik gerek fizyolojik etkileri ve kuruma yönelik zararları çalışmaya sebebiyet vermektedir. Bu çalışma istismarcı yönetimin; zorunlu vatandaşlık davranışları ilişkisine ve istismarcı yönetimin zorunlu vatandaşlık davranışlarına etkisinde kariyerizmin moderatör etkisinde anlamlı bir ilişki olup olmadığını ortaya çıkarmayı hedeflemektedir. Bu amaca yönelik olarak İstanbul, ilinde kamu sektöründe görev yapan 278 çalışana gönüllülük esasına dayalı anket uygulanarak veri toplanmış, toplanan veriler SPSS paket programı ile analiz edilmiştir. Gerçekleştirilen analizler sonucunda istismarcı yönetimin zorunlu vatandaşlık davranışları üzerinde istatistiki olarak anlamlı ve pozitif yönlü bir etkisinin olduğu tespit edilmiştir. Ancak istismarcı yönetimin zorunlu vatandaşlık davranışları üzerinde kariyerizmin moderatör etkisi bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the perception of abusive management which is one of the managerial behaviors, the compulsory citizenship behaviors and the concepts of careerism have been mentioned. The negative impact of the abusive management on which the employees are exposed for a long time on many organizational behaviors and its psychological and physiological effects on the employees and the damages to the institution cause the study. This study was conducted on the abuse management; It is aimed to find out whether there is a meaningful relationship between compulsory citizenship behaviors and careerism. For this purpose, 278 employees who work in the public sector in Istanbul were administered a voluntary questionnaire and the data were analyzed using the SPSS package program. As a result of the analyzes, it was determined that both the exploitative management had a statistically significant and positive effect on the compulsory citizenship behaviors and careerism and careerism on the compulsory citizenship behaviors.