Âşık Kaynarî'nin hayatı, sanatı ve şiirleri
Âşik Kaynarî's life, art and poems
  1. Tez No: 588702
  2. Yazar: ELİF GÖKÇEN BAŞBOZKURT DOĞANLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSA ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Halk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Türk halk şiiri; yüzyıllar ötesinden akıp gelen köklü bir geleneğe sahiptir. Geleneğin sözcüsü olan âşıklar hayal, duygu ve düşüncelerini ait oldukları toplumun olumlu ve olumsuz değer yargılarını kendilerine mahsus üslupla sanatlarına aksettirirler. Anadolu'da âşık edebiyatının 16. yüzyıldan itibaren zengin bir temsilciler kadrosu mevcuttur. Bu kadronun 20. yüzyıldaki temsilcilerinden biri olan Âşık Kaynarî'nin hayatı ve sanatı incelenmeye gayret edilmiştir. Çalışma giriş kısmı dahil olmak üzere dört bölüm ve sonuçtan oluşmaktadır. Giriş kısmında Türk tarihinde ozanlık geleneği, Tokat bölgesindeki âşıklık geleneği ve Tokatlı bazı âşıklar ile ilgili bir miktar bilgi yer alıp Âşık Kaynarî'nin âşıklık geleneği içindeki konumu işlenmiştir. Birinci bölümde İbn-i Haldun'un“coğrafya kaderdir”sözü kılavuz kabul edilerek âşığın doğduğu yöre olan Zile'nin tarihi, beşerî ve fizikî yapısı üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde Âşık Kaynarî'nin özel yaşamı, şahsiyetini oluşturan unsurlar ve âşıklığı konu edilmiştir. Üçüncü bölümde mevcut şiirleri incelenerek bu şiirlerin ahenk unsurları, anlatım özellikleri, muhteva özellikleri mütalaa edilmiştir. Sonuç kısmında ise çalışma neticesinde ulaşılan tespitler ve değerlendirmelere yer verilmiştir. Yapılan incelemeler sonunda Âşık Kaynarî'nin sanatçılığı ile Türk kültürüne ve Türk Halk Edebiyatı'na katkı sağlayan bir şahsiyet olduğu sonucuna varılmıştır. Araştırma esnasında elde edilen bulgular tezin içeriğine uygun olarak değerlendirilmiştir. Çalışmada âşığın memleketi olan Tokat ve çevresindeki Âşıklık geleneğinden ve Kaynarî'nin bu geleneğe katkılarından bahsedilmiştir. Bu süreçte Âşık Kaynarî hayatta olmadığı için ailesi, dostları, akrabaları ile görüşülmüştür. Dolayısıyla yönlendirilmiş görüşme yapılmıştır. Görüşme öncesinde hazırlanan soruların belli bir sıra gözetilerek kaynak kişiler tarafından cevaplanmasının sağlandığı bu yöntemde, cevaplar mukayese edilerek ve kaynak kişilerin ilmî bir çalışma yapıldığının bilincinde olarak yanıtlamaları sağlanmıştır. Çalışmanın tamamında faydalanılan kaynaklar kaynakça kısmında sıralanmıştır.
Özet (Çeviri)
Turkish folk poetry hsa a long tradition that has been flowing for centuries. Minstrels, who are spokesman of tradition, reflects their imaginations, emotions, thoughts and their societies positive and negative value judgements with their genres. Minstrel Literature in Anatolia has a rich staff of representatives from 16. Centuries. The life and art of Aşık Kaynari, one of the representatives of this cadre in the 20th century, has been tried to be examined in this study. The study consists of four chapters, including the introduction. In the introduction, some information about the minstrelsy tradition in the Turkeish history, the minstrel tradition in Tokat region and some minstrels in Tokat are covered and the positon of Aşık Kaynari in minstrel tradition is discussed. In the first chapter, Ibn Haldun's“geography is destiny”is accepted as a guide and the history, human and physical structure of Zile, where the lover was born, is discoursed. In the second part, the personal life of AşıkKaynarî, the elements that make up his personality and his minstrelsy are discussed. In the third chapter, the harmonious elements, narrative features and content features of these poems are examined. In the conclusion part, the findings and evaluations obtained as a result of the study are given. As a result of the investigations, it was concluded that Âşık Kaynarî was a person who contributed to Turkish culture and Turkish Folk Literature with his artistry. The findings obtained during the research were evaluated in accordance with the content of the thesis. In this study, the minstrel tradition in Tokat and its vicinity and the contribution of Kaynarî to this tradition are mentioned. In this process, Aşık Kaynarî was interviewed with his family, friends and relatives since he was not alive. Therefore, a directed interview was conducted. In this method, it was ensured that the questions prepared before the interview were answered by the source persons in a certain order, the answers were compared and the source persons were provided to answer with the awareness that a scientific study was conducted. References used in the whole study are listed in the bibliography section.