Neoliberal küreselleşme sürecinde Türk Standardları Enstitüsü'nün dönüşümü
Transformation of Turkish Standards Institution in neoliberal globalization period
- Tez No: 588707
- Danışmanlar: PROF. DR. NEŞE SONGÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Amme İdaresi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Neoliberal küreselleşme sürecinin benimsendiği 1980 sonrası dönemde, küresel mal ve hizmet ticaretinde hızlı bir artış yaşandığı ve ulus devletlerin de bu geçişkenliği destekleyecek şekilde iktisadi politikaları uygulamaya aldığı görülmektedir. Sermaye birikiminde yaşanan krizin, küreselleşme sürecinde devletlerin uyguladığı neoliberal politikalar ile önlenmesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda, dünyada yaşanan gelişmelere paralel olarak Türkiye'de de neoliberal iktsadi politikaların 1980 sonrasında uygulamaya alındığı görülmektedir. Bu politikaların Türkiye'de uygulanmasında IMF ve Dünya Bankası gibi uluslararası ekonomik kurumlarının etkilerinin olduğu bilinmektedir. Türkiye'de uygulanan neoliberal iktisadi politikalar, Türkiye'nin küresel ticarette daha fazla yer almasını sağlarken ulusal kurumlarının da bu doğrultuda değişime uğramasına neden olmuştur. Bir başka ifade ile Türkiye'de ulusal kurumların küresel ticarette rekabet, etkinlik, şeffaflık ve katılımcılık ilkelerine göre değişime uğradığı görülmüştür. Retrospektif doküman analizine dayalı nitel bir çalışma olan bu araştırmada TSE'nin kurulmuş olduğu 1956 yılından bu yana hazırlanan faaliyet raporları incelenerek TSE'nin insan kaynakları, örgütsel yapısı, uluslararası alandaki faaliyetleri ve işlevlerindeki değişim tespit edilmeye çalışılmıştır. Sayılan dört kritere göre elde edilen saptamalarla TSE'de gerçekleşen değişim neoliberal iktisadi politikalar ile ilişkilendirilmiştir. Sonuç olarak, TSE'nin kurulduğu yıldan günümüze kadar geçen süreçte küresel ticarette önemi artan bir kurum haline geldiği görülmektedir. Ülke politikalarına uygun olarak yaşadığı dönüşüm ile birlikte, ulusal bir kurum olarak etkisinin, faaliyetlerinin ve hacminin arttığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
During the period of neoliberal globalization decades after 1980s, it can be seen that there is a rapid increase in volumes of global trade of goods and services and nation states have put into practice required economic policies with the aim of supporting this trend. It is aimed to prevent the crisis in accumulation of capital through neoliberal policies applied by states in globalization period. In this framework, it is seen that, in parallel trends that take place in the world, neoliberal policies have also been put into practice in Turkey after 1980s as well. For application of these policies, it is known that there are serious effects of international economic institutions such as World Bank and IMF. After application of neoliberal economic policies in Turkey, it strengthens Turkey's place in global trade while transforming the national institutes. In other words, Turkey's national institution have been transformed with the principles of competitiveness in global trade, transparency, efficiency and participation. As a qualitative research based on retrospective document analysis, in this study it is aimed to reveal the transformation of Turkish Standards Institution in terms of human resources, functions, organizational structure and its activities in international platforms through reviewing annual activitiy reports beginning from the establishment date of TSE: 1956; and obtained results are linked with neoliberal economy policies. As a result, it is seen that importance of TSE getting increased in global trade since its establishment date. In compliance with state policies, as a national authority, its effect, activities and volume have been increased together with its transformation.