İnovasyon kültürü ile örgüt içi girişimcilik etkileşiminin inovasyon yeteneği üzerine etkisi
The effect of innovation culture and intrapreneurship interaction on innovation capability
  1. Tez No: 561336
  2. Yazar: BEHZAT SAYIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUBA BÜYÜKBEŞE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 208
Özet
Bu çalışmanın amacı, örgüt içi girişimciliğin, inovasyon kültürüne ve inovasyon kültürünün, inovasyon yeteneğine etkisini imalat sanayisinde faaliyet gösteren firmalar üzerinde araştırmaktır. Ayrıca örgüt içi girişimciliğin inovasyon yeteneği üzerindeki etkisinde inovasyon kültürünün aracılık rolü araştırılmıştır. Araştırmanın evrenini İstanbul Sanayi Odasının 2017 yılında belirlemiş olduğu Türkiye'nin en büyük ilk 1000 firması oluşturmaktadır. Çalışmada Gaziantep ilinde tekstil ve gıda sektöründe faaliyet gösteren 76 firmada pilot çalışması gerçekleşmiştir. Pilot çalışma sonrasında Türkiye'nin ilk 1000 sanayi firmasında 20 farklı sektörden 286 firmadan anket yöntemi ile veri toplanmıştır. Toplanan veriler yapısal eşitlik modellemesi kullanılarak, SPSS ve AMOS istatistiksel analiz programları ile analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda, örgüt içi girişimciliğin inovasyon kültürü ve yeteneğini pozitif yönde anlamlı olarak etkilediği, inovasyon kültürünün de inovasyon yeteneğini pozitif yönde anlamlı olarak etkilediği tespit edilmiştir. Ayrıca Örgüt içi girişimciliğin inovasyon yeteneği üzerindeki etkisinde inovasyon kültürünün kısmi aracılık rolünün olduğu görülmüştür. Ar-Ge ya daha fazla kaynak ayıran imalat firmalarının ürün, süreç ve yönetim inovasyonlarının anlamlı farklılık gösterdiği bulgusu elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effects of intrapreneurship on innovation culture, and the innovation culture on innovation ability on the firms operating in the manufacturing industry. In addition, the mediation role of the innovation culture in the impact of intrapreneurship on innovation ability was investigated. The target group of the research is constituted by the Turkey's top 1,000 companies identified by the Istanbul Chamber of Industry in 2017. In the study, a pilot study was carried out in 76 companies operating in textile and food industry in Gaziantep. After the pilot study, data was collected with survey method from 286 companies in 20 different sectors in the Turkey's first 1000 industrial companies. The collected data were analyzed with SPSS and AMOS statistical analysis programs by using structural equation modeling. As a result of the study, it has been determined that intrapreneurship significantly influenced innovation culture and innovation ability positively, and the innovation culture significantly influenced innovation ability positively. In addition, it has been observed that innovation culture has a partial mediating role in the effect of intrapreneurship on innovation ability. Product, process and management innovations of manufacturing companies that allocate more resources to R&D have been found to be significantly different.