Etno-dinsel kimlikler ve ilişkisellik: Mardin örneği
Etno-religious identities and relationality: The case of Mardin
- Tez No: 588737
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİN YİĞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu çalışma, etno-dinsel kimliklerin ürettiği sosyo-kültürel alanın toplumsal yansımalarını ilişkisellik bağlamında incelemeyi amaçlamaktadır. Etno-dinsel alanda konumlanmış heterojen kimliklere sahip öznelerin diyaloglarına odaklanarak, etno-dinsel kimlikleri bu öznelerin anlatıları üzerinden ve birbirleri ile ilişkisi içerisinde kavramaya çalışmaktadır. Kimliklerin tarihsellik ve ilişkisellik içinde kavranması gerektiğine işaret ederek, kimliğe 'içsel' ve 'özsel' anlamlar yükleyen ana akım tözcü yaklaşımları da sorgulamaktadır. Çalışmanın verileri Mardin İl Merkezi'nde çeşitli etno-dinsel kimliğe sahip 47 katılımcı ile yapılan derinlemesine mülakatlara dayanmaktadır. Bu mülakatlar, hem grup kimliklerinin hem de etno-dinsel, etno-kültürel ve etno-politik vb. alanların ilişkiselliğini dikkate alan bir bakış açısı ile analiz edilmiştir. Mülakatların analizinde, aynı zamanda, öznelerin 'emik' bakışı ile gözlemcinin 'etik bakışı' arasındaki doğurgan gerilim yansıtılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine social reflections of the socio-cultural field produced by ethno-religious identities. By focusing on the dialogues of heterogeneous subjects situated in the ethno-religious field, it seeks to understand ethno-religious identities through the narratives of subjects and their relationships to each other. It also criticizes essentialist approaches which conceptualize identity through substantive characteristics and, instead, points to the need for theorizing identities in historical and relational perspective. The data for this study come from 47 in-depth interviews conducted with people from various ethno-religious identities. These interviews were analysed by taking into account the relationality of group identities as well as the ethno-religious, ethno-cultural and ethno-political fields. In the analysis of the interviews, the study tried to maintain the productive tension between 'emic perspective' of the subjects and the 'etic perspective' of the analyser.