Kurumsal baskılar ve benzeştirici yayılım: Türkiye'de mavi bayrak çevre ödülünün yayılımı örneği
Institutional pressures and isomorphic difussion: The case of the difussion of blue flag award in Turkey
  1. Tez No: 588736
  2. Yazar: EZGİ ÇAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN DİRLİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Örgütler içinde bulundukları çevreyle etkileşim halindedirler, bu çevreyi hem etkilemekte hem de bu çevreden etkilenmektedirler. Örgütlerin çevresiyle olan bu ilişkisi sonucunda yasalar, normlar, kurallar ve inançlar şeklinde ortaya çıkan kurumlar örgütlerin hayatta kalabilmeleri açısından önemli sonuçlar doğurmaktadırlar. Çünkü örgütler bu kurumların baskılarına çeşitli cevaplar vererek varlıklarını devam ettirmektedirler. Çalışmada örgüt ve çevresi arasındaki ilişkiyi ele alan kurumsal kuram incelenmektedir. Çalışmanın amacı kurumsal çevrenin örgütler üzerindeki etkilerine odaklanarak; kurumların yarattığı baskılar sonucu ortaya çıkan uygulamaların nasıl yaygınlaştığı ve bu süreç sonunda örgütlerin nasıl eşbiçimli hale geldiklerini incelemektir. Araştırmanın yöntemi, tarama (survey) stratejisidir. Araştırmanın görgül zeminini oluşturacak bilgiler, görüşme yöntemi ile Muğla ilinde Mavi Bayrak çevre ödülüne sahip otellerin yöneticilerinden sağlanmıştır. Çalışmada Mavi Bayrak çevre ödülünün Türkiye'de 1994 ve 2018 yılları arasındaki yayılımı Muğla İlinde faaliyet gösteren ve Mavi Bayrak çevre ödülüne sahip 29 kurumun yöneticileri ile yapılan görüşmeler temelinde, bu ödülün yayılımı kurumsalcı perspektif açısından sorgulanmıştır. Araştırmanın genel olarak bulguları, Mavi Bayrak çevre ödülünün yayılımında zorlayıcı baskıların değil, taklitçi ve normatif baskıların rolüne işaret etmektedir. Araştırma bulguları, ekonomik nedenlerden ziyade sosyal uyum için Mavi Bayrak çevre ödülüne sahip olunmak istendiğini destekler niteliktedir.
Özet (Çeviri)
Organizations interact with the environment that they operate in. They both affect the environment and are affected by it. As a result of the relationship between the organizations and the environment, the institutions that emerged as laws, norms, rules and beliefs have important consequences for the survival of the organizations. Because the organizations continue their existence by giving various responses to the pressures of these institutions. In this study, the institutional theory that deals with the relationship between the organization and its environment is examined. The aim of the study is to examine how the practices that emerged as a result of the pressures created by the institutions diffused and how the organizations become isomorphic in the end of this process by focusing on the effects of the institutional environment on organizations. The method of the research is the survey strategy. Data that constitutes the empirical basis of the research is obtained from the managers of the hotels that have the Blue Flag environmental award in Muğla via in-depth interview method. The diffusion of Blue Flag environmental award in Turkey between 1994 and 2018 is examined based on the interviews with 29 managers who work at the hotels which have the Blue Flag award from the viewpoint of the institutionalist perspective. In general, the findings of the study point out the role of mimetic and normative pressures, not the coercive pressures in the diffusion of the Blue Flag environmental award. The findings of the research support that it is desired to have the Blue Flag environmental award for social cohesion rather than economic reasons.