Alışveriş merkezlerinin LEED BD+C çekirdek ve kabuk sertifika sistemi üzerinden incelenmesi
Evaluation of shopping centers on LEED BD+C core and shell certificate system
  1. Tez No: 588766
  2. Yazar: SEDA ŞAHİN ERGÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İDİL AYÇAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 195
Özet
20. yüzyılın bitiminde ortaya çıkan sürdürülebilir tasarım kavramı, neredeyse her alanda yaygınlaşarak yapı sektöründeki önemini de gün geçtikçe arttırmaktadır. Yeşil bina sertifika sistemleri ise inşaat alanında sürdürülebilir tasarımın bir ürünü olarak uygulanmaya başlanmıştır. Bu çalışma, yeşil binalar konusunu özelleştirip alışveriş merkezleri üzerinden incelemeyi amaçlamaktadır. Görülmektedir ki birçok ülkede son zamanlarda inşa edilen alışveriş merkezi yapılarından birçoğu yeşil bina sertifikasına sahiptir. Bu çalışmanın amacı, bu yapıların sahip oldukları yeşil bina sertifikalarının türlerini incelemek, bu sertifikalar içinden alışveriş merkezlerini derecelendirmede kullanılanları belirlemek ve sertifikalara sahip alışveriş merkezlerinde tercih edilen yeşil ve çevreci sistemleri araştırmaktır. Araştırma kapsamında sürdürülebilirlik kavramı ve yeşil bina sertifika sistemleri değerlendirilerek, alışveriş merkezlerini incelemekte kullanılan derecelendirme türlerinden söz edilmektedir. Bir alışveriş merkezi yapısının yeşil bina ve enerji etkin tasarım kriterlerine sahip olabilmesi için gerekli olan şartlar irdelenmektedir. Ülkemizde ve Dünyada uygulanmış LEED yeşil bina sertifikasına sahip alışveriş merkezi projeleri araştırılıp, bu binalar kapsamında kullanılan yeşil sistemler LEED BD+C çekirdek ve kabuk kategorisi üzerinden analiz edilmektedir. Elde edilen bilgiler ışığında yurt içi ve yurt dışından seçilen örnekler karşılaştırılarak, genel olarak eksikliklerden ve uygulanması gereken sistemlerden bahsedilip çalışmanın bir kaynak niteliğinde literatüre kazandırılması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
The concept of sustainable design, which emerged at the end of the twentieth century, is becoming more and more widespread in almost every field and increasing its importance in the construction sector. Green building certification systems are being implemented as a product of sustainable design in construction. This study aims to customize the subject of green buildings and examine them through shopping centers. It can be seen that many of the recently built shopping center buildings have green building certificates. The aim of this study is to examine the types of green building certificates that these structures possess, to determine the ones used to rank the shopping centers within these certificates and to investigate the preferred green and environmental systems in shopping centers with certificates. Within the scope of the research, sustainability concept and green building certification systems are evaluated and the types of ratings used to examine shopping centers are mentioned. The green building and the requirements for the design of energy efficient design criteria are discussed. Shopping center projects with LEED green building certificate in our country and in the world are researched and the green systems used within the scope of these buildings are analyzed by LEED BD + C core and shell category. In the light of the obtained information, it is aimed to compare the selected examples from the country and abroad, to explain the general deficiencies and the systems that should be implemented and to bring the study as a resource to the literature.