Bilgisayar oyun arayüzlerinin grafik tasarım yönünden incelenmesi
Examination of computer game interfaces in terms of graphic design
  1. Tez No: 588767
  2. Yazar: KÜRŞAT KARIŞMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDIN ZOR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Gelişen teknolojik imkanlar, toplumun tüm kesimin ve katmanlarında farklı yönelimlere sebep olmaktadır. İnsanlar keyifli vakit geçirmek ya da boş zamanlarını doldurmak için çağlar boyunca değişik hobiler edinmiştir. Günümüzde bilgisayar oyunları insan hobileri arasında, cinsiyet fark etmeksizin, üst sıralarda yer almaktadır. Tüm bu gelişmeler yeni iş tanımları ve tasarım mecralarının ortaya çıkmasına sebep olmuştur. Bu tez çalışması kapsamında bilgisayar oyunlarının geniş kitlelere ulaşması ve başarısında grafik tasarımının etkisi incelenmiştir. Buna bağlı olarak, kaynak taramaları, yüz yüze ve e-posta yoluyla yapılan görüşmeler ile bilgisayar oyunlarında grafik tasarımının belirleyici unsurları tespit edilmeye çalışılmıştır. Tezin ilk bölümünde;“Bilgisayar Oyunlarının Tarihsel Gelişimi”başlığı altında üç boyutlu bilgisayar oyunları ve bilgisayar oyunu çeşitleri tanıtılmış ve grafik tasarımı ile bunun arayüz tasarımına katkı ve etkileri açıklanmıştır. İkinci bölümün ilk başlığında Steam platformu ve faydalarından bahsedilmiştir. Daha sonra Steam platformu üzerinden en çok satılan üç aksiyon oyunu hem oynanış hem de arayüz tasarımları açısından incelenmiştir. Üçüncü bölümde araştırmanın yöntemi, evren ve örneklemi ile verilerin toplama ve analiz şekli açıklanmıştır. Dördüncü bölümde bulgular ve tartışma yer almıştır. Araştırma bulgularına göre, oyun arayüz tasarımında grafik tasarımının temel ilkeleri ile sektör ihtiyaçları dikkate alınmalıdır. Ayrıca, potansiyel kullanıcı özelliklerinin de göz önünde bulundurulması gerekliliği vurgulanmıştır. Tasarıma başlanmadan önce oyun türü ve senaryonun bilinmesi ve çok iyi özümsenmesi gerekmektedir. Arayüz tasarımında grafik tasarım açısından uygulanabilirlik, sadelik ve bütünlük bir arada ele alınmalıdır. Bu sonuçlara göre, Türkiye'de sektör ve kullanıcı beklentilerine göre çalışmalar yapabilecek donanımlı tasarımcıların yetiştirilmesi gerekliliği vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Improving technological possibilities lead to various tendencies in all section and layers of the society. People have held different hobbies during ages in order to spend pleasant time or to fulfil their spare times. Contemporarily, computer games rank in the upper stages of human hobbies, irrespective of gender. All these advancements leaded to emergence of new job descriptions and design fields. In the scope of this thesis study, impacts of graphical design on computer games' reach to wide masses of societies and success was investigated. Accordingly, it was aimed to detect core elements of graphical design in computer games via literature review and face to face and e-mail based interviews. In the first section of the thesis, three dimensional computer games and varieties of computer games were introduced and graphical design and its contribution and effects on interface design were explained. Within the first subtitle of second section, Steam platform and its benefits were mentioned. Afterwards, three mostly sold action games through Steam platform were investigated with respect to gameplay and interface design. In the third section, methodology of the research, population and sample and data collection and analysis methods were explained. Conclusion and discussion took place in the fourth section. Due to findings of the research, main principles of graphical design and sector's needs should be taken into account in game interface design. In addition, it was emphasized that potential user characteristics should be considered as well. Before starting the design, the game type and scenario should be learned and emphasized very well. In interface design, applicability, simplicity and integrity should be considered together in terms of graphical design. With respect to these findings, the need for training designers in Turkey that can work due to sector and user expectations was emphasized.