Bir üniversite web sitesinin teknoloji kabul modeli ve bilgi mimarisi perspektifinden incelenmesi
Investigation of a university web site from technology acceptance model and information architecture perspective
  1. Tez No: 588770
  2. Yazar: UYGAR AYDİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAZIM ZİYA PERDAHÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enformatik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Ortamında Sanat ve Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bir ürünün kullanıcı tarafından tercih edilmesini, kullanılmasını ve bu kullanım sonucunda kullanıcının sadakatinin kazanılmasını sağlamak en az ürünü ortaya koymak kadar önem arz etmektedir. Teknoloji kabulü ve bilgi mimarisi bu amaçla ortaya konan iki farklı disiplindir. Bu çalışmada bir üniversite web sitesi özelinde bilgi mimarisi ve teknoloji kabulü konuları ele alınmıştır. Çalışmanın amacı web sitesinin kullanımında, sitenin kullanıcı kabulünü ve bilgi mimarisi ilkelerine uygunluğunu ortaya koymak, varsa mevcut sorunları tespit etmek ve kullanıcı kabulü ve bilgi mimarisi ilkeleri arasında ilişki olup olmadığını varsa ne yönde bir ilişki olduğunu belirlemektir. Araştırmada deneysel olmayan açıklayıcı araştırma yöntemi kullanılmıştır. Araştırma Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi'nin (RTEÜ) web sitesi üzerinde yapılmıştır. Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Eğitim Fakültesi'ndeki 193 öğrenci araştırmanın örneklemini teşkil etmektedir. Öğrencilere web sitesi üzerinden gerçekleştirmeleri için yedi görev verilmiş, görevleri gerçekleştirdikten sonra Bilgi Mimarisi Ölçeği ve Teknoloji Kabul Modeli Ölçeği olmak üzere iki farklı ölçek uygulanmıştır. Araştırma kapsamında ölçeklerin geçerlilik ve güvenilirlik çalışması yapılmıştır. Yapılan faktör analizine göre Teknoloji Kabul Modeli Ölçeği'nin algınlanan kullanım kolaylığı, algılanan fayda, niyet olmak üzere 3 faktör ve 19 maddeden oluştuğu belirlenmiştir. Bilgi Mimarisi Ölçeği'nin ise kurumsallık, fonksiyonellik, kullanım kolaylığı, içerik, erişilebilirlik, öz yeterlik olmak üzere 6 faktör ve 24 maddeden oluştuğu belirlenmiştir. Araştırmada elde edilen veriler Yapısal Eşitlik Modeli (YEM) ile analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda web sitesinin Teknoloji Kabul Modeli ve Bilgi Mimarisi açısından kabul edilebilir düzeyde olduğu sonucuna varılmış ve mevcut sorunlar tespit edilmiştir. Oluşturulan modele göre ölçek faktörlerinin birbirlerine olan etkileri araştırma kapsamında irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Ensuring a product is preferred, used by the user and the user's loyalty is gained as a result of this use experience is as important as revealing the product. Technology acceptance and information architecture are two different disciplines put forward for this purpose. In this study, information architecture and technology acceptance are discussed on a university web site. The aim of the study is to determine the user acceptance of the web site and its compliance with the principles of information architecture, to determine the existing problems, if any, and to determine whether there is a relationship between the principles of user acceptance and information architecture, and if so, what kind of relationship. Non-experimental descriptive research method was used in the study. The research was carried out on the website of Recep Tayyip Erdoğan University (RTEU). 193 students from Recep Tayyip Erdoğan University Faculty of Education constitute the sample of the study. The students were given seven tasks to perform on the website, and after performing the tasks, Information Architecture Scale and Technology Acceptance Model Scale were applied. The validity and reliability study of the scales was conducted. According to the factor analysis, it was determined that the Technology Acceptance Model Scale consisted of 3 factors: perceived ease of use, perceived benefit, intention. It was determined that the Information Architecture Scale consisted of 6 factors : branding, functionality, ease of use, content, accessibility and self-efficacy. In addition, The Technology Acceptance Model Scale consists of 19 items, while The Information Architecture Scale consists of 24 items. The data obtained from the study were analyzed with Structural Equation Model (SEM). As a result of the research, it was concluded that the web site is acceptable in terms of Technology Acceptance Model and Information Architecture and the existing problems were determined. The effects of scale factors on each other according to the model was examined within the scope of the research.