Discursive space in Kazuo Ishiguro's 'An artist of the floating world': A qualitative content analysis through the spatial triad
Kazuo Ishiguro'nun Değişen Dünyada Bir Sanatçı adlı eserinde betimleyici uzam söyleminin mekan üçlemesi açısından nitel içerik analizi
- Tez No: 588787
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ZEKİ ÇIRAKLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Linguistics, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uygulamalı Dil Bilimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Anlatılardaki mekân tasviri temel dilbilimsel çıktılar arasındadır ve özellikle psikoloji ve eğitim yönünden uygulamalı dilbilimle ilişkilidir. Bu tez çalışması, insanın yaşadığı ve içli dışlı olduğu mekânlara karşı farkındalık ve algı düzeylerini incelemektedir. Çalışma Henri Lefebvre'in mekân üçlemesi yöntemini kullanarak Kazuo Ishiguro'nun Değişen Dünyada Bir Sanatçı adlı eserinde anlatılan mekân tasvirlerinin nitel içerik analizini yapmayı amaçlamaktadır. Çalışmada çeşitli anlatım şekilleriyle sunulan karakterlerin düşünce, inanış ve algılayış biçimleri incelenerek, tasvir edilen mekânlar vasıtasıyla anlatımdaki sözel belirteçler (verbal indicators) araştırılmıştır. Araştırmacı,“anlatılan sosyal mekân”teorisinden faydalanarak nitel içerik analizi yapmış ve biçemsel tartışmaları uygulamak için Lefebvre'in ilgili terminolojisini kullanmıştır. Dolayısıyla, bu çalışma, mekânı sosyal olmasının yanı sıra sözel bir ürün olarak da sunan mekân tasvirlerine dair dilbilimsel ve eleştirel çıkarımlar yapmayı hedeflemektedir. Anlatılan sosyal mekânın Lefebvre'in mekân üçlemesi ile oluşturulduğu göz önünde bulundurularak, dilbilimsel öğeler ve sözel belirteçler içerik analizi vasıtasıyla incelenmektedir. Elde edilen bulgular, gündelik rutinler ve mekânın işlevselliğine odaklanan (a) Mekânsal Pratik (algılanan mekân), dönemin ideolojisine göre mimarlar ve şehir plancılar tarafından tasarlamış mekânla ilgilenen (b) Mekân Temsili (tasarlanan mekân) ve kültürel ve öznel imgelemin önemini vurgulayan (c) Temsil Mekânı (yaşanan mekân) kavram ve anahtar kelimeler üzerinden tartışılmaktadır. Bu çalışma sırasıyla, mekânın, karakterlerin bir parçası olduğunu ve insan doğasından ayrılamayacağını ve mekân kavramının karakterlerin zihninde yer bulan dilbilimsel ürünler olduğunu göstermektedir. Son olarak Ishiguro'nun kurgu anlatısındaki betimsel ve metinsel verilerin, sosyal, ideolojik ve deneysel çıkarımlarla desteklenmiş sözel unsurlar vasıtasıyla söylemsel mekânı yeniden ürettiğinin altı çizilmektedir.
Özet (Çeviri)
Representation of space in the narrative texts is among essential linguistic productions and concerns applied linguistics particularly from psychological and educational perspectives. The significance of the present study lies in its attempt to increase awareness of settings in which human beings are involved. The aim of this study is to carry out a qualitative enquiry into the textual representation of space in Kazuo Ishiguro's narrative text An Artist of the Floating World by using Henri Lefebvre's conceptual spatial triad. Probing into characters' thoughts, beliefs, and dreams presented through various modes of discourses, the study explores the verbal characteristics of discourse through which space is illustrated and shows that An Artist of the Floating World is marked with affluent spatial verbal indicators to analyse. The researcher used qualitative content analysis, drawing on the theory of“narrated social settings”and utilized Lefebvre's terminologies to carry out stylistic discussions. Hence, from a linguistic perspective, the study attempted to make inferences about textual space representations, conceiving space as a verbal product as much as a social one. Relying on the fact that the narrated social space is constructed by three components of the spatial triad, the study explores the linguistic markers and verbal indicators through content analysis. Findings are discussed with reference to the key words and critical concepts of (a) The Spatial Practice (Perceived Space), focusing on the representation of everyday routines and the functional space, (b) The Representation of Space (Conceived Space), dealing with space representation, designed by architects and urban designers according to ideology, and (c) The Representational Space (Lived Space), emphasizing the significance of cultural and subjective imagination. The study showed that settings are part of the characters and cannot be isolated from the human persona. It also showed that settings are linguistic productions of the minds of the characters. The study concludes that descriptive textual data produced in Ishiguro's narrative text produces certain discursive space indicated by verbal elements loaded with social, ideological and experiential implications.