Spatial-making of urban populism: The case of Post-Gezi Taksim
Kentsel popülizmin mekânsal inşası: Post-Gezi Taksim örneği
  1. Tez No: 830746
  2. Yazar: MELEK KAYNAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. BÜLENT BATUMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu tez,“Taksim Meydanı Kentsel Tasarım Yarışması”sürecini ve“Kavuşma Durağı”yapısını analiz ederek Taksim Meydanı'nın yakın tarihi üzerinden mekan üretiminde halk katılımının rolünü tartışır. Tez, Chantal Mouffe'un popülizmin demokratik olanakları (sol popülist strateji) hakkındaki tartışmalarına atıfta bulunur ve“kentsel”popülizmin demokratik değerleri onarmadaki rolünü inceler. Mekân tasarımı demokratik kentsel siyasete katkı sağlamada nasıl bir rol oynayabilir? sorusundan hareketle, şeffaflık ve halk katılımı tartışmaları üzerinden oylama sistemli mimari yarışmaları ele alıyor. Son zamanlardaki katılımcı tasarım girişimlerini Gezi Protestoları ile ilişkilendiren tez, Türkiye bağlamında“kentsel popülizm”üzerinden“kamusal alan”üretimini yeniden çerçevelendiriyor. Kentsel sol popülizminin örnekleri olarak bu mekan üretme açılımları kentsel ve söylemsel alanda kamusal çekişme ve fikir ayrılığı kavramlarını iyileştirerek demokrasinin onarımına aracılık ediyor ve yönetişimin ve yurttaşların yeniden siyasallaşmasını sağlıyor.
Özet (Çeviri)
This thesis explores public participation in the production of space through the recent history of Taksim Square, analyzing the“Taksim Square Urban Design Competition”(2020) and the structure“Kavuşma Durağı”(2020). The thesis refers to Chantal Mouffe's discussions on the democratic possibilities of populism (left populist strategy) and examines the role of left“urban”populism in repairing democratic values. Asking the question,“What kind of a role can space design play in contributing to democratic urban politics?”the study addresses design competitions with voting systems through discussions about public participation. Linking the recent participatory design attempts with Gezi Protests, the thesis reframes the production of“public space”through“urban populism”in the Turkish context. As examples of left urban populism, those spacemaking initiations mediate the repair of democracy by improving public contestation and dissensus concepts in the urban sphere and discursive space, and they provide repoliticization of governance and citizens.