Hemşirelerin üriner kateterizasyona ilişkin bilgi düzeyleri ve uygulamalarının belirlenmesi
The Determination the knowledge and practice of uriner catheterization of nurses
  1. Tez No: 58884
  2. Yazar: DİLEK ŞAHİN ÇAVDAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ENGİN ACAROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Araştırma farklı kurumlarda görev yapan hemşirelerin üriner kateterizasyona yönelik bilgi ve uygulamalarını belirlemek amacı ile tanımlayıcı olarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemini Marmara üniversitesi Hastanesi, Kartal Devlet Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Kartal SSK Hastanesi ve Özel Şifa Hastanesi'nin değişik bölümlerinde çalışan ve rastlantısal örnekleme yöntemi ile seçilen toplam 213 hemşire oluşturmuştur. Araştırmanın verileri, hemşirelerin tanıtıcı özellikleri, üriner kateterizasyona ilişkin bilgi ve uygulamalarını belirleyen soruları içeren bir anket formu ile toplanmıştır. Elde edilen verilerin değerlendirilmesinde yüzdelik ve tek yönlü varyans analizi kullanılmıştır. Değerlendirme sonuçlarına göre, hemşirelerin üriner kateterizasyona ilişkin bilgilerinin“İyi”, uygulamalarının“Orta”düzeyde olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The research has been performed for the purpose of determining the knowledge and practice of urinary catheterization of nurses in different hospitals. These research include total 213 nurses practising at different departments in Marmara University Hospital, Kartal Community Hospital Center, Kartal SSK Hospital and Private Şifa Hospital by randomly sampling method. The data of the study has been collected by a questionnaire determining the remarkable questions of nurses, the knowledge and the practice about the urinary catheterization. These data were statistcally examined by percentage and one- way variance analysis method. As a result of this evaluation, it was found that the knowledge concerning the urinary catheterization was“good”and the practice was“moderate”.