Hemşirelerin iş stresi ile başa çıkma yolları ve bunun sonuçlarının araştırılması
- Tez No: 58885
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇAYLAN PEKTEKİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
ÖZET Bu çalışma, yataklı tedavi kurumlarında çalışan hemşirelerin iş stresi ile başa çıkma yollarını, iş doyumu ile tükenmişlik düzeylerini ve etkileyen etkenleri belirlemek amacıyla betimleyici, kesitsel, analitik bir alan çalışması olarak planlanmış ve gerçekleştirilmiştir. Araştırma kapsamına, İstanbul il merkezinde yataklı tedavi kurumu niteliğine sahip statü, işleyiş yönetimsel ayrılık göz önüne alınarak seçilen 5 hastaneden(N:1332) random yöntemi ile 374 hemşire alınmıştır. Veriler; araştırmacı tarafından geliştirilen, geçerlik güvenirlik çalışması yapılan“Hemşirelik İş Stresi Anketi”, Folkman ve Lazarus tarafından geliştirilen araştırmacı tarafından hemşireler için geçerlik ve güvenirlik çalışması yapılan“Başa Çıkma Yollan ölçeği”(Ways of Coping Questionnaire), Dawis ve arkadaşları tarafından geliştirilen, Baycan tarafından geçerlik güvenirlik çalışması yapılan“Minesota Doyum ölçeği”ve Maslach ve Jackson tarafından geliştirilen, Çam tarafından hemşirelerde, Ergin tarafından doktor ve hemşirelerde geçerlik ve güvenirlik çalışmaları yapılan“Maslach Tükenmişlik Ölçeği”ile toplanmıştır. Veriler bilgisayarda SPSS programında değerlendirilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde, Varyans analizi,“t”testi, Pearson Korelasyon Analizi kullanılmıştır. Bu çalışmanın sonunda hemşirelerin iş stresi ile başa çıkmak için sorun odaklı ve duygulanım odaklı başa çıkma yollarım kullandıkları; iş stresi arttıkça en fazla kaçma/kaçınmanın arttığı; iş stresinin iş doyumu ile negatif, duygusal tükenme ve duyarsızlaşma ile pozitif ilişkili olduğu, kişisel basan ile ilişkili olmadığı; iş doyumunun duygusal tükenme ve duyarsızlaşma ile negatif, kişisel basan ile pozitif ilişkili olduğu bulunmuştur Aynca sorun odaklı başa çıkmanın iş doyumu ve kişisel başanyı arttırdığı, duyarsızlaşmayı azalttığı; kendini kontrol etmenin iş doyumu, kişisel basan ve duygusal tükenmeyi arttırdığı; kaçma/kaçınmanın iş doyumunu azalttığı, duygusal tükenme ve duyarsızlaşmayı arttırdığı; mesafe koymanın duygusal tükenme ve duyarsızlaşmayı arttırdığı; olumlu yaklaşımın genel iş doyumu, dışsal doyum ve duyarsızlaşmayı arttırdığı; duygusal mdestek aramanın duyarsızlaşmayı azalttığı, kişisel başarıyı arttırdığı; bilgisel destek aramanın iş doyumu ve kişisel başarıyı arttırdığı, duyarsızlaşmayı azalttığı saptanmıştır. Bu sonuçlara ilaveten çalışılan kurum, çalışılan bölüm, bölümde çalışma nedeni, çalışılan bölümden memnuniyet, yaş, çalışma süresi, çalışma şekli, haftalık çalışma süresi, çalışma şekli ve saatlerinin kişisel yaşama etkisi, mesleki uygunluk, mesleki bağlılık, işini kontrolünde yürütme durumu, iş stresi ile başa çıkma yeteneği ve iş stresiyle ilgili algılamasının genel iş stresi, başa çıkma yolları, iş doyumu ve tükenmişliği etkilediği bulunmuştur. Sonuçta, işten ayrılmayı düşünen hemşirelerin iş stresi ve tükenmişlik düzeyinin daha fazla, iş douyum düzeyinin daha az olduğu ve etkili başa çıkmayı daha az kullandığı ve etkisiz başa çıkma yollarım kullanan hemşirelerin iş stresi ve tükenmişlik düzeyinin yüksek iş doyumunun düşük olduğu saptanmıştır. Elde edilen sonuçlar doğrultusunda öneriler sunulmuştur. 120
Özet (Çeviri)
SUMMARY This research has been designed and carried to determine the factors to affect and level of burnout, job stress, job satisfaction and ways of coping with job stress of the nurses who work in the hospitals as a descriptive, sectional and analytical a field study. In this study, 374 nurses have been involved as subject to this research being elected randomly among 1332 nurses employed at 5 hospitals different in Istanbul that are considered through their various features operative and administrative. The datas have been gathered in accordance with“ Questionnaire on Job Stress of Nursery”prepared by the researcher and the one issued by Folkman & Lazarus as“ Ways of Coping Questionnaire”both have been checked by the researcher who prerared this study and also completed studies on the reliability & validity of these questionnaries. Also the datas have been gathered in acordance with“Minesota Satisfaction Questionnaire ”issued by Davis and friends that has been checked in considering the reliability & validity by Baycan and in acordance with“ Maslach Burnout Scale ”issued by Maslach & Jackson and that has been checked in considering the relability & validity by Çam on the nurses and by Ergin on the doctors and the nurses, as well.The datas have been processed through SPSS programme in the computer. In the evaluation of the datas Pearson colleration analysis,“ t ”test and variance analysis (ANOVA) have been used. As the result of this study, those have been found that the nurses have used both emotional and problem- focused coping and have used more escape/avoidance when the job stress increased that job stress was correlated negatively with job satisfaction and positively with both emotionnal exhaustion and depersonalization but was not correlated signifacantly with personal accomplishment. However, it has been observed that job satisfaction was negatively associated with both emotional exhaustion and depersonalization but positively associated with personal accomplishment. In addition to these, it has been found that problem-focused coping increases job satisfaction and personal accomplishment but decreases the depersonalization; self-controlling increases job satisfaction, personal 121accomplishment and emotinal exhaustion; escape/avoidance causes decreases of job satisfaction but increases emotional-exhaustion and depersonalization; the distancing increases both emotional-exhaustion and depersonalization; positive reappraisal increases job satisfaction and depersonalization; seeking emotional support increases personal accomplishment but decreases the depersonalization; seeking informative support increases job satisfaction and personal accomplishment but decreases the depersonalization. Further to these results; the ways of coping, burnout, general job stress and job satisfaction have been influenced by the factors such as age of nurses, hospital, departmants of organisation, lewel of responsibility at work, working style, average number of working hours per week, the working style and hours affect the private life, performance at work, dependence to the job, contentment from work setting, to have a control for the job progress and also the perception of the job stress and ability of coping with job stress. In conclusion, it has been found that the nurses who have considered to leave from the job have exrerienced more job stress and burnout but less job satisfaction and do not have use an effective ways of coping; the nurses who have non-efficient ways of coping experiences less job satisfaction with a high degree of job stress and burnout. Proposals are presented in this research according to the result. 122