Vaginal akıntısı olan kadınların hijyenik alışkanlıklarının değerlendirilmesi
Assesment of hygienic habit of the women who have vaginal discharge
- Tez No: 58883
- Danışmanlar: PROF.DR. ANAHİT COŞKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
88 8. ÖZET Kadın üreme sağlığı sorunları içinde sık rastlanan genital enfeksiyonların, kadının hijyenik alışkanlıklarıyla ilişkili olduğu, genital hijyen uygulamaları yanlış olanlarda genellikle enfeksiyonların arttığı bilinmektedir. Çalışmamız, vaginal akıntısı olan kadınların hijyenik alışkanlıklarını saptamak amacıyla planlanmıştır. Araştırmanın örneklemini, T.C. Sağlık Bakanlığı Çanakkale Devlet Hastanesi ve T.C. Çalışma Bakanlığı S.S.K. Çanakkale Hastanesi jinekoloji polikliniklerinde genital enfeksiyon tanısı konmuş toplam 250 kadın oluşturmuştur. Kadınların demografik, obstetrik ve jinekolojik özellikleri, genital hijyenlerine yönelik alışkanlıkları ile ilgili veriler, karşılıklı görüşme yoluyla uygulanan anket formuyla elde edilmiştir. Sonuçlar, yüzdelik ve x2 testi ile değerlendirilmiştir. Deneklerimizin % 88.4'ünün 15-44 yaş grubunda yoğunlaştığı, % 94.8'inin evli, % 98.8'inin en az okur yazar-ilkokul mezunu, % 75.2'sinin ev hanımı olduğu saptanmıştır. Kadınlarımızın % 71.6'smm en fazla 2 gebelik geçirdiği, % 79.1'inin en fazla 2 doğum yaptığı, tıbbi yardım almadan düşük yapma oranının % 1.2 olduğu görülmüştür. Deneklerimizde etkin aile planlaması yöntemi kullanım oranı89 yüksek bulunmuştur. Menses zamanında tek kullanımlık ped kullanma alışkanlığının kadınlarımız arasında yaygın olduğu, ancak sık ped değiştirmenin yeterince yerleşmediği belirlenmiştir. Araştırmamızda kadınların genellikle pamuklu iç çamaşırı kullandığı, ancak iç çamaşırını sık değiştirme ve uygun şekilde yıkayıp ütüleme alışkanlıklarının iyi olmadığı saptanmıştır. Özellikle çalışan kesimde dar pantolon giyme alışkanlığı yüksek bulunmuştur. Kadınlarımızın % 10.3'ünün menses zamanında cinsel ilişkide bulunduğu, ilişki sonrası genel duş şeklinde temizliğin tercih edildiği görülmüştür. Deneklerimizde uygun el yıkama alışkanlığının yerleşik olmadığı saptanmıştır. Kadınlarımızın, vaginal akıntı sorunu olduğu halde hekime başvurmada geciktikleri belirlenmiştir. Hijyenik kurallardan,“iç çamaşırlarının temizliği”1. sırada,“genital bölgenin kuru tutulması”5. sırada en fazla kadın tarafından önemli bulunmuştur. Kadınlarımızın, genital enfeksiyonlar konusunda hemşirelerin sorumluluklarının yeterince farkında olmadıkları saptanmıştır.90 15-24 yaş grubundaki ve eğitim düzeyi yüksek kadınların menses zamanında cinsel ilişkide bulundukları, çalışma durumunun bu parametreyi etkilemediği görülmüştür. Menses zamanında tek kullanımlık pedi tercih eden deneklerimizin genellikle genç yaşlarda, eğitim düzeyi yüksek ve çalışan kesimden olduğu saptanmıştır. Yaş ve eğitim düzeyi ne olursa olsun kadınlarımızın, menses zamanında sık ped değiştirme alışkanlıklarının olmadığı, çalışan kesimin bu uygulamada ev kadınlarına göre daha dikkatli olduğu belirlenmiştir. 35 yaş üzerindeki ve eğitim düzeyi düşük kadınlarımızda pamuklu iç çamaşırı kullanma eğiliminin fazla olduğu, buna karşın iç çamaşırını sık değiştirme alışkanlığının yerleşik olmadığı saptanmıştır. Genç, eğitim düzeyi yüksek ve çalışan kadınlarda dar pantolon giyme alışkanlığının yaygın olduğu görülmüştür. Yanlış taharetlenenlerin 45 yaş üstü ve eğitim düzeyi düşük kadınlar olduğu saptanmıştır. Çalışan kadınların bu uygulamayı ev kadınlarına oranla daha doğru yaptıkları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
91 9.SUMMARY it has long been known that genital infections vvhich a re very common among female reproductive system problems a re related to hygienic habits and in those who have bad hygienic practice risk of infections increases. Our study has been pianned to determine habits of women who have vaginai leakage. Totai 250 women who have been diagnosed as genital infection in Çanakkale State Hospitai and Çanakkale Social Security Hospitai gynaecology outpatient departments participated in our study. The datas about demografic, obstetric and gynaecologic features and genital hygienic habits of women obtained by questionnaire which applied through face to face conversations. Results have been assessed through percentage and xz tests. % 88.4 women who have participated in our study correspond to 15-44 age group, % 94.8 of them are married, % 98.8 are literate, % 75.2 are housewives. Rate of women who experienced more than 2 pregnancy is % 71.6, more than 2 delivery is % 79.1 and abortion without medical assistance is % 1.2. Rate of usage of proper family planning tecnic has been found very high especiaily among the working class women..92 % 10.3 of women have sex during mestruation period. After having sex then gnerally prefer have a shower. Habit of proper hand washing is not sfficient. it is determined that women who have vaginal leakage problem delay going Habit of disposible ped usage during menstruation period is common. On the other hand habit of frequently changing ped is not prevalent. Our study showed that women tend to use cotton underwear but habit of changing underwear frequently, proper washing and ironing is not good. Rate of wearing tight pant has been found very high especially among the working class women. % 10.3 of women have sex during menstruation period. After having sex then generally prefer have a shower. Habit of proper hand washing is not sufficient. It is determined that women who have vaginal leakage problem delay going to doctor. Among the hygienic rules,“clean underwears”comes first,“ keeping dry of genital area”comes number five according to women.93 It is determined that women are not fully aware of responsibilities of nurses on the subject of genital infections. It is observed that 15-24 age group and educated women have sex during menstrual period whether thay work or not, have no impact on this parameter. Individuals who prefer disposable ped, during menstrual periods are generally young and highly educated and from working class. irrespective of their age and education, our women have not enough habit of changing ped frequently. Working women are more careful than housewives on this respect. Women who over 35 years old and low educational level have a tendency of using cotton underwear but habit of frequently changing undervear is not prevalent. Among young, highly educated and working women, habit of wearing tight pants is common. Those who cleansing themselves wrong are over 45 and have low education. Working ones have been found more succesful rather than housewives on this practice.