Ebu'l-abbas El-Kurtubî'nin El-mMüfhim li mâ Eşkele min Telhîsi Kitabi Müslim adlı eserindeki şerh metodu
The method of explanationof Abu'l-Abbas Al-Kurtubi in the study of name Al-Mufhim li ma eşkele min telhisi kitabi Muslim
- Tez No: 588896
- Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ KÖKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışmada Ebu'l- Abbas el-Kurtubî'nin, Sahîh-i Müslim'e yazdığı özet olan Telhîs'i şerhettiği el-Müfhim li ma Eşkele min Telhîsi Kitabi Müslim isimli eseri incelenmiştir. Öncelikli olarak Kurtubî'nin hayatı, eserleri ve el-Müfhim kısaca tanıtılmıştır. El-Müfhim'de Kurtubî'nin hadisleri şerhetme metodu, hadislerin şerhini yaparken kullandığı materyaller, senet ve metin açısından hadisleri anlama biçimi ve bazı hadis meseleleri ile ilgili Kurtubî'nin görüşleri çalışmanın ana konusudur.
Özet (Çeviri)
in this work, el-Mufhim li ma Eşkele min Telhisi Kitabi Müslim which is the summery of expounding the Telhis written by Abu'l-Abbas al-Kurtubi to Sahih-i Muslim has been viewed. Firstly, the life of Kurtubi, his works and al-Mufhim are briefly introduced. The nain subject of the study is the method of annotating the hadiths of Kurtubi in al-Mufhim, the materials which he used in the interpretation of hadiths, the manner of explaining the hadithsin terms of deed and text, and Kurtubi's views on some hadith issues.