İş sözleşmesinin işveren tarafından ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan haller ve benzerleri nedeniyle feshi
Termination of the employment contract by the employer due to non-compliance with the rules of morality and goodwill and the like
  1. Tez No: 588942
  2. Yazar: CAHİDE KESKİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE DUYGU ÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Law, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
İş sözleşmesinin işveren tarafından ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan haller ve benzerleri nedeniyle feshi konulu yüksek lisans tez çalışmamız üç ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde iş sözleşmesinin tanımı - unsurları ve hukuki niteliği, iş sözleşmesinin kurulması ve sona ermesi incelenmiş, ikinci bölümde çalışmamızın asıl konusu olan iş sözleşmesinin işveren tarafından ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan haller ve benzerleri nedeniyle feshi incelenmiş, üçüncü bölümde, haklı nedenle fesih hakkının kullanılması, ispat yükü, feshin hukuki sonuçları ve haksız fesihten bahsedilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Our master thesis study on termination of the employment contract by employer due to situations that do not comply with the rules of morality and goodwill and the like consists of three main sections. In the first part, the definition of the employment contract - its elements and legal quality, the establishment and termination of the employment contract are examined. In the second part, the termination of the employment contract, which is the main subject of our work, by the employer due to situations that do not comply with the rules of morality and goodwill, and the like, are examined. In the third section, the right of termination, the burden of proof, the legal consequences of the termination and the unjust termination are tried to be mentioned.