Kazak Türkçesinde eşanlamlılık karşılaştırmalı konu incelemesi
Comparative topic review regarding synonymy in Kazakh Turkic language
  1. Tez No: 588945
  2. Yazar: MAHMUT DOĞU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR GÜRSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eski Türk Dili Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 260
Özet
Tezimizin konusu Kazak Türkçesinde Eşanlamlılık ve Eşanlamlı Kelimelerin İncelenmesidir. Bu konu hakkında Sovyetler Birliği döneminde 1970 yılında Kazakistan'da yazılan Kazak Tilindegi Sinonimder“Kazak Dilinde Eşanlamlılık”kitabı ile Türkiye'de eşanlamlılık üzerine yazılan kitap ve makaleler karşılaştırılarak, eşanlamlılık kavramının Türkiye Türkçesi ve Kazak Türkçesindeki benzer ve farklı tarafları üzerinde durulmuştur. Kazak Türkçesiyle yazılan Kazak Tilindegi Sinonimder, Türkiye Türkçesine kazandırdığımız şekliyle“Kazak Dilinde Eşanlamlılık”adlı kitap eser, Kazak Türkçesi sözcükbiliminin bir konusu olan eşanlamlılık üzerine bilimsel değeri olan önemli bir eserdir. Kitap, Kazakçada eşanlamlılıkla birlikte; ikili kelimeler, ikilemeler, yansıma sözcükler (onomatopée), ödünç kelimeler, ödünçleme alıntı (calque sözcükler), metafor kullanımı, ad aktarması (mecaz-ı mürsel, düz değişmece, metonymy) , kapsamlayış kullanımı (synecdoche), tezat (oxymoron), sıfatla tesmiye usülü ile yapılan antonomasia, tabu, örtmece (euphemism), kötü adlandırma (dysphemisme veya cacophemism), açımlamalar (parafraz, paraphrase, teşrih sanatı), aliterasyon ve benzer sesli ünlü tekrarıyla yapılan asonans sanatlarına dair açıklamalar ve örnekler içerir. Çalışmamız; karşılaştırma, inceleme-değerlendirme, sonuç ve metin aktarımı bölümlerinden oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
The subject of our thesis is the examination of synonymy and synonymous words in Kazakh Turkic language. The book titled Kazak Tilindegi Sinonimder“Synonymy in Kazakh Language”written in Kazakhstan in 1970 by A. Bolğanbayev during the Soviet Union Period and book and articles on synonymy published in Turkey are compared in this subject and similar and different aspects of concept of synonymy in Kazakh Turkic language and Turkey Turkish are highlighted. The book titled Kazak Tilindegi Sinonimder, written in Kazakh Turkic language gained in Turkey Turkish, under the title of“Synonymy in Kazakh Language”is an important work having scientific value on synonymy, which is a subject of Kazakh Lexicology. The book covers in addition synonyms in Kazakh language; explanations and examples of figure of speech such as doublets, assonant doublets, hendiadyoin, onomatopoeia, loanword, calque, metaphor, metonymy, synecdoche, antonomasia, taboo, oxymoron, euphemism, dysphemism, cacophemism, paraphrase, alliteration, assonance. Comparison and review – assessment, conclusion and text transfer are the chapters of our study.